Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Obniżka stóp procentowych, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

02.06.2020 | Olga Sierakowska
Obniżka stóp procentowych zaskoczyła inwestorów i wielu ekspertów. Oszczędzający są w trudnym położeniu - zabezpieczenie realnej wartości kapitału wymaga poszukiwania innych rozwiązań niż lokaty. Dobrym kierunkiem mogą być fundusze inwestycyjne

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej, zakładająca obniżkę referencyjnej stopy procentowej z 0,5% do 0,1%, wywołała spore zaskoczenie. Jednocześnie jest to również ważne przesłanie dla oszczędzających – ochrona realnej wartości kapitału wymaga akceptacji nieco wyższego poziomu ryzyka. Dla wielu osób, które np. dotychczas trzymały środki na lokatach bankowych, to twardy orzech do zgryzienia. Niemniej jednak istnieją inne rozwiązania na budowanie swojego zaplecza finansowego, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Mowa o funduszach inwestycyjnych.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Mają one szereg zalet – od niskiego progu wejścia (dla przykładu na platformie inwestycyjnej KupFundusz.pl możemy zacząć inwestowanie już od 50 zł), po powierzenie swoich środków ekspertom, którzy dbają o to, by pracowały efektywnie. Co więcej, szeroka oferta rodzimych TFI zapewnia dostęp do różnorodnych strategii i rynków, które często nie są dostępne dla inwestora indywidualnego. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie – zarówno ten początkujący, jak i nieco bardziej wytrawny inwestor.

Czytaj także: Fundusze inwestycyjne – wachlarz zalet w jednym miejscu

Jak przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas? W tym celu warto wykorzystać nowoczesną technologię – na rynku istnieją narzędzia, które w dużym stopniu ułatwią nam to zadanie. Przykładem platformy inwestycyjnej, która znacznie przyspieszy proces nauki i poruszania się w świecie funduszy inwestycyjnych jest KupFundusz.pl. Wystarczy założyć bezpłatne konto i uzupełnić ankietę, która określi nasz profil inwestycyjny m.in. w oparciu o poziom akceptowanego ryzyka czy dotychczasowe doświadczenie w kontekście lokowania kapitału. Dzięki temu dowiemy się również jaka jest zalecana struktura naszego portfela, czyli na jakie fundusze warto zwrócić uwagę.Jeśli wcześniej nie inwestowaliśmy w fundusze inwestycyjne, to na początku zachęcamy do skorzystania ze strefy treningowej, która umożliwia lokowanie wirtualnych środków. Dzięki temu dowiemy się, jak kupować fundusze, zamieniać jednostki czy realizować zyski. Warto podejść do tematu tak, jakbyśmy inwestowali w rzeczywistości i posiłkować się dostępnymi narzędziami np. autorskim wskaźnikiem Ranking KupFundusz, który pomoże nam wybrać konkretne produkty. Pomoce mogą być również inne narzędzia np. porównywarka funduszy, dzięki której zestawimy ze sobą interesujące nas rozwiązania.

Warto korzystać z rozwiązań jakich dostarcza nam rynek, aby móc w pełni świadomie dbać o swoje finanse osobiste. Aktywność w tym zakresie, szczególnie w dobie historycznie niskich stóp procentowych, może w przyszłości przenieść nam wiele powodów do zadowolenia i pomóc nam w realizacji naszych celów.

TAGI:

finanse osobistejak inwestowaćjak oszczędzać

zobacz także

↑ na górę