Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

​Czy czeka nas fala obniżek opłat w funduszach dłużnych?

02.06.2020 | Anna Zalewska
Obniżka stóp procentowych do najniższego w historii poziomu i rekordowo niskie rentowności papierów skarbowych sprawiają, że fundusze obligacji będą miały problem z powtórzeniem dobrych wyników. Nie obędzie się bez obniżek opłat

Opłaty w funduszach inwestycyjnych przez lata były bardzo wysokie. Dopiero w zeszłym roku wyraźnie spadły, przy czym w funduszach dłużnych tylko nieznacznie. Tymczasem w środowisku rekordowo niskich stóp procentowych (spadły do 0,1%), kiedy trudno o atrakcyjne nominalne stopy zwrotu z inwestycji w polskie obligacje skarbowe, kwestia opłat nabiera kluczowego znaczenia dla ostatecznego wyniku.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Obecnie opłaty za zarządzanie w otwartych funduszach polskich papierów dłużnych wynoszą średnio ok. 1,1%, a opłaty bieżące, biorące pod uwagę także inne dodatkowe koszty sięgają średnio nawet 1,4%. Przy tym zasada jest taka, że ich poziom jest nieco niższy w funduszach o krótszych terminach do wykupu (czyli m.in. dawnych funduszach gotówkowych). Na ponad 140 detalicznych funduszy polskich papierów dłużnych w zaledwie 10 opłata za zarządzanie nie przekracza 0,5%. Wśród nich najtańszy jest mBank Obligacji, który pobiera 0,1% opłaty stałej i do tego opłatę zmienną. Poza tym wśród najtańszych funduszy są jeszcze m.in. Aviva Investors SFIO Stabilnego Dochodu, BNP Paribas Konserwatywny oraz trzy fundusze Opera TFI. W najdroższych funduszach dłużnych pobierane stałe opłaty sięgają 2,0%, a po dodaniu także innych kosztów (opłaty bieżące) nawet 3,0%. Dodatkowo niektórzy dystrybutorzy pobierają jeszcze opłaty manipulacyjne przy nabyciu jednostek.  
 
Jako pierwsze decyzję o obniżce opłat za zarządzanie podjęło PKO TFI – i to znaczącej, bo nawet o połowę (w zależności od funduszu). Nie dość, że przed obniżką poziom opłat w tych funduszach był niższy od średniej, to po obniżce w żadnym z funduszy dłużnych nie przekracza obecnie 0,8%.

Dzięki naszym mocnym fundamentom, możemy zareagować błyskawicznie na te nowe okoliczności. Tniemy opłaty za zarządzanie w funduszach lokujących w obligacje, tak aby dostosować je do obecnego poziomu rentowności polskich papierów dłużnych – podkreśla Piotr Żochowski, prezes zarządu PKO TFI.


To o tyle istotny krok, że PKO TFI zarządza co piątą złotówką zgromadzoną w funduszach polskich papierów dłużnych (ok. 17 mld zł). Na razie nie wiadomo, czy na podobny krok zdecydują się inne towarzystwa. Z naszych informacji wynika, że takich planów nie mają ani Pekao TFI (w funduszach dłużnych ma ponad 11 mld zł), ani Generali Investments TFI (9 mld zł).

TAGI:

koszty i opłaty, promocje

zobacz także

↑ na górę