Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynkach (2020-05-29)

29.05.2020 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Shutterstock.com
Ostatni tydzień maja upłynął pod znakiem odmrażania gospodarek i wzrostów na rynkach akcji, trudnych relacji dwóch mocarstw oraz zaskakującej obniżki stopy procentowej w Polsce

To był bardzo dobry tydzień na globalnych rynkach akcji. Rosły giełdy w Europie (włoski FTSE MIB: 5,7%, niemiecki DAX: 5,6%, francuski CAC40: 7,0%, dane na godz. 15:00), a także w Stanach Zjednoczonych, gdzie tym razem technologiczny Nasdaq oddał nieco pola indeksowi blue chipów S&P 500 (0,5% vs 2,5%, po trzech dniach tygodnia – w poniedziałek giełdy w USA miały wolne). Powodem wzrostów były informacje z kolejnych krajów, w których rządy zdecydowały o stopniowym zniesieniu obostrzeń gospodarczych wynikających z pandemii koronawirusa. Paliwem do wzrostów była również zapowiedź Komisji Europejskiej dotycząca zwiększenia skali programu pomocowego do 500 mld euro w bezzwrotnych dotacjach i 250 mld euro w gwarancjach i kredytach. Polska z tego planu ma dostać 63,8 mld euro, co czyni nasz kraj jednym z największych beneficjentów.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W ostatnim tygodniu maja uwaga inwestorów była skupiona na relacjach Stanów Zjednoczonych z Chinami. Przypomnijmy, że Państwo Środka zatwierdziło zmianę prawa w Hongkongu, które w praktyce uniemożliwi działalność opozycyjną. Zrobiły tak, pomimo gróźb kolejnych sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Więcej o tym opowiadał Rafał Bogusławski w Analizach na żywo w poniedziałek.

Świetny tydzień ma za sobą również warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Indeks WIG wzrósł przez pięć dni o 4,0% (dane na godz. 15:00), przy wyraźnie wyższych niż zazwyczaj obrotach. Polski rząd również odmraża gospodarkę i znosi limit osób przebywających w restauracjach, a także nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, pomimo że dane o epidemii wcale nie wskazują na jej wygaszanie.

Wracając do rynków, niewątpliwie informacją tygodnia w Polsce jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej z 0,5% do 0,1%. Tylko nieliczni ekonomiści spodziewali się takiego ruchu. Niskie stopy procentowe i wysoka inflacja (wstępny szacunek GUS za maj to 2,9% r/r) sprawiają, że realne stopy procentowe są jednymi z najniższych na świecie. Dla oszczędzających to sytuacja niekorzystna – wymagająca albo pogodzenia się z realną stratą na większości lokat bankowych albo podjęcia wyższego ryzyka i zainwestowania na rynkach kapitałowych. W tym świetle ciekawe są dane o rosnących dochodach rozporządzalnych polskich gospodarstw domowych. Jak podał GUS przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę w 2019 r. wyniósł 1 819 zł, co oznacza wzrost o 5% r/r. Wydatki również wzrosły, choć nieco mniej – o 3,1% r/r – do 1252 zł. To oznacza, że w kieszeni zostaje Polkom i Polakom nieco więcej pieniędzy, które potencjalnie można zaoszczędzić lub zainwestować.

W tym tygodniu polecamy:

20 lat Analiz Online!
Dane KNF: duży spadek zysków TFI
Marzec i kwiecień na plusie w kilkudziesięciu funduszach
Słabe dane makro, a giełda rośnie
Raport IZFiA: rozwój rynku funduszy w 2019 roku
Dariusz Kędziora od sierpnia dołączy do Pekao TFI
Złoto i srebro na inwestycyjnej mapie

TAGI:

podsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę