Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Hossa na indeksach, korekta na spółkach technologicznych

28.05.2020 | Amundi TFI
Wczoraj międzynarodowe rynki akcji znów zamknęły dzień na plusach, choć giełda na Wall Street na zamknięciu nie sięgnęła dziennych maksimów, a indeks S&P 500 nie zdołał zamknąć dnia powyżej psychologicznej bariery 3000 punktów.

Wynikało to zapewne z korekty w segmencie spółek technologicznych i ogólnie spółek internetowych, które wcześniej wspierały wzrosty na rynku. Z kolei sektory, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii, jak linie lotnicze, organizatorzy wyjazdów wakacyjnych i rejsów morskich, powróciły do akcji, przy czym mają one niższą wagę w większych indeksach.
 

Gospodarka i rynki

Prezesi banków centralnych w Chinach i Japonii wyrazili gotowość zwiększenia zaangażowania tak w zakresie konwencjonalnej, jak i niekonwencjonalnej polityki wsparcia dla ożywienia gospodarczego.
 
Na rynkach finansowych od Azji po USA i Europę zagościł optymizm na fali nadziei wiązanych z szybkim ożywieniem gospodarczym oraz możliwie bliskim już stworzeniem skutecznej szczepionki na koronawirusa, gdyż niektóre programy badawcze wchodzą obecnie w etap badań na ochotnikach. Nowy klimat optymizmu bardzo przysłużył się niektórym sektorom, które wcześniej mocno ucierpiały, w szczególności związanych  z podróżami i wypoczynkiem, jak linie lotnicze, agencje podróży czy linie rejsowe.
 
Na froncie makroekonomicznym niemiecki wskaźnik zaufania GfK za czerwiec wynosił -18,9 pkt i był nieco słabszy od spodziewanego (-18,3), ale lepszy niż przed miesiącem (-23,1). W Stanach Zjednoczonych opublikowano wskaźnik zaufania konsumentów, którego majowy odczyt wynosił 86,6 pkt w porównaniu  z oczekiwaną wartością 87,5. Pojawiły się również dane o sprzedaży nowych domów i mieszkań, która  w kwietniu niespodziewanie wzrosła o 0,6% w ujęciu miesięcznym w porównaniu z prognozowanym spadkiem o -21,9%.
 

Wczoraj na rynkach

Rynki azjatyckie zamknęły dzień na mocnych plusach po tym, jak banki centralne w Chinach i Japonii ogłosiły zamiar dalszego wspierania gospodarki w formie dodatkowych działań o charakterze luzowania. Japoński indeks Nikkei 225 zyskał na zamknięciu +2,25%, giełda w Australii +2,93%, w Chinach +1,13%, w Hongkongu +1,9%, a w Korei Południowej +1,73%. Jedynym ważniejszym rynkiem azjatyckim, który zamykał dzień na minusach, były Indie (-0,21%).
 
Indeksy europejskie po raz drugi z rzędu zamykały dzień na plusach. Indeks Eurostoxx50 zyskał na zamknięciu +0,94%. Najlepiej wśród większych rynków radziła sobie Hiszpania, gdzie indeks Ibex zyskał +2,15%. Na drugim miejscu były Włochy, gdzie indeks FTSE MIB zyskał +1,5%, dalej francuski CAC 40 (+1,46%) i niemiecki DAX (+1%). Giełda londyńska, która w poniedziałek nie pracowała, odnotowała wzrost o +1,24%.
 
Rynek amerykański też zamykał dzień na plusach, choć poniżej dziennych maksimów. Indeks S&P 500 zyskał +1,23% i wynosił 2991,77 pkt po tym, jak przez niemal całą sesję wybijał się powyżej poziomu 3000 pkt.
 
Dochodowość dziesięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła o 4 punkty bazowe do 0,70%,  a dziesięcioletnich „bundów” o 5 punktów bazowych do -0,44%. Spread oprocentowania obligacji włoskich do niemieckich spadł do 197 punktów bazowych (-10 punktów bazowych).
 
Na rynku towarów ceny złota na zamknięciu lekko rosły – cena ropy Brent o +0,55% do 36 dolarów za baryłkę, a cena ropy WTI o +0,88% do 34,1 dolarów za baryłkę. Cena złota spadła o -1,1% do 1710 dolarów za uncję. Dolar amerykański osłabił się w stosunku do euro, a kurs wynosił 1,098.
 

Dziś na otwarciu

Po wczorajszych wzrostach dziś rynki azjatyckie różnie otwierały dzień. Japoński indeks Nikkei 255 zyskał +0,7% na pół godziny przed zamknięciem dzięki oczekiwaniom na dzisiejsze zatwierdzenie przez rząd pakietu działań fiskalnych o wartości 1,1 bln dolarów. Giełda w Australii odnotowała wzrost o +0,24%, w Korei Południowej o +0,1%, a w Indiach o +0,5%. Indeksy w Chinach spadały natomiast o -0,3%, a w Hongkongu  o -0,5%.
 
Ceny ropy były stabilne – cena ropy Brent na poziomie 36,1 dolarów za baryłkę, a cena ropy WTI na poziomie 34,2 dolarów za baryłkę. Cena złota spadła o kolejne -0,25% do 1707 dolarów za uncję. Dolar amerykański lekko się wzmocnił w stosunku do euro do poziomu 1,0955. Europejskie kontrakty futures odnotowały wzrost o +0,35%, a kontrakty amerykańskie o +0,6%.

TAGI:

komentarze zarządzającychNASDAQS&P500

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

29
cze
Empty-hex
Wzrost cen miedzi w związku z koronawirusem
26
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: powrót do normalności, ale i obawa o za drogie akcje
22
cze
Empty-hex
Złoto szykuje się do wybicia
19
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: RPP chce osłabić złotego?
18
cze
Empty-hex
Konsolidacja cen metali szlachetnych
16
cze
Empty-hex
P.Kuczyński o sytuacji na giełdach: to absurd, ale przywyczajmy się
Investors TFI: może rynki akcji jednak miały rację
12
cze
Empty-hex
Gwałtowna przecena ropy naftowej
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę