Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Czwartek. Ne pewno będzie ciekawie [LIVE]

28.05.2020 | analizy.pl
Wyniki CD Projekt - czy akcje znów polecą w kosmos? RPP o stopach procentowych – a gdyby je obcięli? Unia i miliardy na odbudowę

  • Rafale, jak wygląda obecnie sytuacja na rynkach?

Na rynkach akcji sytuacja wygląda dobrze. Wczoraj rozmawialiśmy o tym, że kapitały popłynęły m.in. na rynki wschodzące, na czym zyskał m.in. polski złoty. Giełda nowojorska rosła. S&P 500 skończył sesję 1,5% na plusie. Nasdaq w ciągu ostatnich trzech sesji zachowywał się nieco słabiej i rósł ok. 1%. Liderami wzrostu były duże banki, takie jak JP Morgan czy Goldman Sachs, które urosły blisko 6%. Indeks banków w USA wzrósł o ponad 6%, więc widać, że inwestorzy trochę dają odpocząć spółkom technologicznym, a zaczynają obstawiać branże, które ucierpiały bardzo mocno podczas pandemii koronawirusa. Demokraci i republikanie w Stanach Zjednoczonych postanowili współpracować. Gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, powiedział, że różnią się politycznie z Donaldem Trumpem, ale będą robili wszystko, żeby stan Nowy Jork powrócił do normalnego funkcjonowania. Planowane są także roboty publiczne, czyli takie inwestycje, które pomogą się podźwignąć obywatelom i przedsiębiorstwom, ponieważ stan Nowy Jork był jednym z najbardziej dotkniętych epidemią.
 
  • Czy jest szansa na to, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniesie mniej niż 2 mln? Czy byłaby to pozytywna informacja? To w końcu mniej niż wcześniej, ale to są wciąż gigantyczne odczyty.

Analitycy oczekują, że będzie to 2,1 mln. Patrząc jednak na to, że gospodarka w Stanach Zjednoczonych jest otwierana i coraz więcej stanów wraca do normalnej aktywności, myślę, że najgorsza fala napływu nowych bezrobotnych jest już za nami. Odczyt poniżej 2 mln byłby kolejnym pozytywnym impulsem dla rynku, bo inwestorzy oceniliby, że gospodarka radzi sobie trochę lepiej.
 
  • Czy RPP obetnie stopy procentowe?

Gdyby RPP znów obniżyła stopy to pozytywny impuls, jaki mieliśmy ostatnio na bankach zostałby brutalnie przerwany. Spodziewałbym się, że po tej informacji banki oddałyby przynajmniej po kilka procent.  Ze względu na to, że na świecie jest pozytywny trend, ta wyprzedaż nie byłaby taka jak poprzednio, kiedy spadki przekraczały 10%. Prawdopodobnie osłabiłby się złoty. Jednak obniżka stóp w Polsce to dla mnie bardzo mało prawdopodobny scenariusz. Uważam, że RPP będzie chciała zostawić sobie chociaż jeden nabój, związany z obniżką stóp procentowych, zostawić sobie taką możliwość na trzeci kwartał, kiedy będzie widać jakie są problemy z rynkiem kredytowym i pozyskiwaniem finansowania przez rząd. Będziemy widzieli również w jakiej sytuacji są banki, jeśli chodzi o portfel kredytowy, czyli krótko mówiąc jak dużo firm w Polsce będzie miało problemy. Prawdopodobieństwo obniżki jest bardzo małe, natomiast komunikat po posiedzeniu RPP będzie bardzo interesujący, ze względu na informacje o dalszym skupie obligacji.

TAGI:

Analizy Live

zobacz także

↑ na górę