Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Jest strach - są wzrosty na giełdach [LIVE]

26.05.2020 | analizy.pl
Optymizm wygrywa na rynkach akcji. Ropa drożeje. Polacy śpią na gotówce


Indeks w Hongkongu wzrósł o solidne 2%, po prawie 6-proc. spadku w piątek, gdy okazało się, że Chiny chcą zmienić prawo w praktyce zakazujące działalności opozycyjnej. Jak ocenisz dynamikę zmian w Hongkongu?

Wzrosty w Hongkongu pokazują, że rynki wcale nie czekają na pretekst do wyprzedaży. Że jest dużo pieniędzy na rynku, a więc duży optymizm. Z krótkoterminowego punktu widzenia to pozytywny sygnał dla rynków akcji. Dla inwestorów na rynkach akcji to znak, żeby nie panikowali, choć wciąż spodziewam się jeszcze spadków w czerwcu na poziomie nawet kilku do kilkunastu procent.

Ropa drożeje, są nadzieje na zrównoważenie rynków. Czy to znaczy, że popyt na ropę wraca do poziomów sprzed pandemii?

Dynamika zmian na rynku ropy jest zaskakująca. Po panice w kwietniu, w tej chwili analitycy mówią, że w czerwcu popyt może wystarczyć w stosunku do podaży, która w tej chwili jest. Inwestorzy ucieszyli się z informacji, że zapasy w Cushing w Stanach Zjednoczonych wyraźnie spadły. Wznawiany jest ruch samolotowy, gospodarki wychodzą z lockdownu, to będzie windować ceny ropy. Sytuacja nie jest jeszcze oczywista, nie można powiedzieć, że popyt odbudowuje się do poziomu sprzed pandemii, ale ze względu na to, że część firm prowadzących odwiertów jest zamknięta, to jeden z sygnałów, który świadczy o tym, że ceny ropy nie będą bardzo spadać.

Polacy śpią na gotówce. Rosną oszczędności na lokatach bieżących i w gotówce. Spada wartość środków na depozytach terminowych, czyli głównie lokatach.

47 mld zł w gotówce więcej w 2 miesiące, to robi wrażenie. Z banków wypłacamy pieniądze, gdy obawiamy się o to, że banki utracą płynność. Drugi element to kwestia zaufania do państwa, czy nie będą narzucane obostrzenia co do maksymalnej wysokości wypłaty w ogóle, tak jak to było np. na Cyprze. Często to kwestia emocji, z którymi trudno dyskutować. Tak czy inaczej ludzie wydają mniej, a z drugiej strony chcą oszczędzać w trudnych czasach. To martwi polityków, bo w czasach zastoju gospodarczego trzeba wydawać.

Jak idzie odmrażanie gospodarek?

Wszystko idzie zgodnie z planem. Zaczynając od Prezydenta Trumpa, który mówi, że gospodarka będzie otwierana nawet jeżeli będzie druga fala inflacji. Boris Johnson, który zapowiada otwarcie sklepów od 15 czerwca w Wielkiej Brytanii. Japonia również wychodzi z lockdownu. Jest dużo pozytywnych informacji z krajów rozwiniętych. Można nawet oczekiwać, że od lipca podjęte zostaną próby uratowania sezonu turystycznego. To dobre wieści dla krajów takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania. Po szoku w marcu i kwietniu, ludzie wykazują się pomysłowością po to, aby wrócić do normalnego biznesu.

TAGI:

Analizy Live

zobacz także

↑ na górę