Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Polacy oszczędzają na potęgę

25.05.2020 | Anna Zalewska
O ponad 30 mld zł wzrosły w kwietniu oszczędności polskich gospodarstw domowe trzymane w gotówce oraz na depozytach w bankach

Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec kwietnia polskie gospodarstwa domowe trzymały w gotówce i depozytach 1,19 biliona zł. To o ponad 30 mld zł więcej niż miesiąc wcześniej. W sumie w ciągu ostatnich 2 pełnych miesięcy zgromadzone oszczędności wzrosły o niebotyczne 70 mld zł. Nawet w czasie apogeum kryzysu finansowego pod koniec 2008 r. skala wzrostu oszczędności nie była aż tak duża.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


W ostatnich 2 miesiącach najmocniej wzrosła wartość samej gotówki w obiegu. Na koniec kwietnia było to ponad 273 mld zł, o 47 mld zł więcej niż na koniec lutego (20,2 mld zł w kwietniu i 26,3 mld zł w marcu).  W ciągu roku skoczyła aż o 29%. 


Z kolei wartość oszczędności ulokowanych w bankach na depozytach bieżących oraz terminowych wzrosła w 2 miesiące łącznie o 23 mld zł. Umocnił się przy tym trend wycofywania środków z lokat terminowych i przenoszenia na zwykłe konta (czyli depozyty bieżące). W samym kwietniu urosły one aż o 22 mld zł (najwięcej od kiedy NBP publikuje dane, czyli od 1996 roku), a w dwa miesiące łącznie o ponad 40 mld zł. Jednocześnie spadła wartość depozytów terminowych – w samym kwietniu o ponad 12 mld zł, do czego mocno przyczyniła się obniżka stóp procentowych, a co za tym idzie spadek oprocentowania lokat.
 
Wzrost oszczędności w bankach w czasach koronakryzysu to nie tylko specyfika naszego lokalnego podwórka, ale także innych krajów europejskich. Jak podliczył Financial Times, według danych Europejskiego Banku Centralnego z pięciu największych europejskich gospodarek w czterech oszczędności gospodarstw domowych wzrosły w marcu znacznie powyżej długoterminowej średniej. Francuzi odłożyli wtedy w bankach prawie 20 mld euro, i z ostatnich danych wynika, że w miarę pogłębiania się koronawirusowego kryzysu odkładają coraz więcej. Włosi odłożyli 16,8 mld euro, Hiszpanie 10,1 mld euro (średnia mies. dla tych 3 krajów to ok. 2-4 mld euro), a Brytyjczycy 13,1 mld funtów (miesięczny rekord według Bank of England). Jedynie w Niemczech spadły depozyty bankowe, co wynika z faktu, że Niemcy w czasie kryzysu wybierają gotówkę.

Jak mówił kilka dni temu Philip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, znaczny wzrost oszczędności gospodarstw domowych jest obecnie jednym z głównych problemów makroekonomicznych. Zdaniem ekonomistów zwiększona stopa oszczędzania oznacza bowiem niższą konsumpcję, a co za tym idzie wolniejsze wychodzenie gospodarki z recesji. A wiele wskazuje na to, że choć wraz z otwieraniem gospodarek część gotówki wraca do obiegu, to stopa oszczędności pozostanie wysoka. Według prognozy Komisji Europejskiej stopa oszczędności gospodarstw domowych w strefie euro wyniesie w tym roku rekordowe 19% (o 6 pkt proc. więcej niż w 2019 roku), a w przyszłym roku spadnie do 14,5%.

TAGI:

depozyty

zobacz także

↑ na górę