Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ile czasu potrzeba, żeby uzbierać milion złotych?

21.05.2020 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Shutterstock.com
Ile czasu muszę odkładać, żeby uzbierać okrągły milion? A co, jeśli odkładane pieniądze zainwestować na kilka procent rocznie? Na analizy.pl można to szybko obliczyć

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Załóżmy, że nie masz oszczędności, ale chcesz mieć milion złotych. Ile czasu musisz oszczędzać? Jeśli odkładasz „w skarpecie”, czyli na nieoprocentowanym koncie lub po prostu w gotówce, to żeby uzbierać milion, musisz np. przez 30 lat odkładać prawie 3000 zł miesięcznie albo dwa razy więcej przez 15 lat. Jeśli włożysz pieniądze na lokatę, która po podatkowaniu będzie oprocentowana na 1,0% rocznie, wtedy uzbieranie miliona będzie wymagać oszczędzania ok. 2500 zł miesięcznie w tym czasie.

W pierwszej symulacji przedstawiamy, ile lat potrzeba, aby uzbierać milion złotych przy różnych kwotach odkładanych miesięcznie i zakładanym rocznym zysku po opodatkowaniu:


W drugiej symulacji przedstawiamy, ile dokładnie uzbieramy, jeżeli zamierzamy odkładać 30 lat:

systematyczne


Jeśli „wyślesz pieniądze do pracy” i zainwestujesz, np. w fundusze albo bezpośrednio na rynku akcji, na 3% (po opodatkowaniu) rocznie, wówczas do osiągnięcia miliona „wystarczy” zasilanie rachunku kwotą 1750 zł miesięcznie. Im więcej jesteśmy w stanie odkładać i im lepsze decyzje inwestycyjne będziemy podejmować, tym szybciej zgromadzimy milion złotych.

Zobacz również Infografikę: magia procentu składanego

Powyższe obliczenia można łatwo wykonać, używając kalkulatora osiągnięcia celu w nowej wersji serwisu analizy.pl. Wystarczy wpisać nasz cel, założyć pewien roczny zysk po opodatkowaniu oraz wybrać albo ile lat zamierzamy oszczędzać (wtedy dowiemy się ile powinniśmy odkładać), albo ile chcemy odkładać – wtedy dowiemy się jak długo potrwa uzbieranie zakładanej kwoty. W serwisie znajdziemy również kilka innych przydatnych kalkulatorów, w tym emerytalne – IKE oraz IKZE.

Kalkulator

Inwestując na rynkach kapitałowych w zdywersyfikowany portfel akcji i obligacji lub funduszy, przy tak niskich stopach procentowych, roczny zysk wyższy niż 5% systematycznie przez 30 lat należy uznać za znakomity. Ale to znacznie mniej niż to, czego spodziewa się większość nieprofesjonalnych inwestorów. Pisaliśmy o tym kilka lat temu w tekście: Oczekiwania inwestorów są z innej epoki. Warto więc zacząć oszczędzać/inwestować jak najwcześniej.
 

TAGI:

jak oszczędzaćregularne oszczędzanie

zobacz także

↑ na górę