Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Obawy wróciły szybko [LIVE]

20.05.2020 | analizy.pl
Braki w danych o szczepionce. Fed z pożyczkami dla "Main Street". Ropie kryzys już niestraszny? Robert Stanilewicz i Rafał Bogusławski w Analizy Live

 

Jak ocenisz rozhisteryzowanie największej giełdy na świecie? W poniedziałek mieliśmy wzrosty napędzane informacjami o pozytywnych wynikach prac nad szczepionką na Covid-19 spółki Moderna. We wtorek okazało się, że są dziury w dokumentacji dotyczącej tych prac.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Inwestowanie to sztuka wybierania informacji wiarygodnych i niewiarygodnych. 20 lat temu szukałem informacji, dziś je odsiewam - to ta różnica. Wyciekł raport analizujący prace Moderny, z którego wynika, że nie ma wielkiego przełomu. W związku z tym S&P 500 spadł o ponad 1%, a w ślad za nim poszły w środę rano rynki azjatyckie. W następnych tygodniach musimy być przygotowani na wyjątkowo duże wahania nastrojów na giełdach.

Tak czy inaczej postawienie na spółki biotechnologiczne w Stanach Zjednoczonych to dobry pomysł. Te spółki mają przyszłość i to nie dlatego, że być może któraś z nich znajdzie lek lub szczepionkę na koronawirusa. Dla inwestorów indywidualnych to wskazówka, żeby nie koncentrować się na jednodniowych wahaniach, tylko patrzyć na rynki w długiej perspektywie i zauważać trendy.

Jerome Powell, szef Fed, mówi o programie wsparcia dla "Main Street", który zostanie uruchomiony w czerwcu.

Chodzi o 600 mld dolarów dla średnich spółek, zatrudniających mniej niż 15 tys. osób. To kolejny krok w stronę wspierania gospodarki bezpośrednio - wpuszczanie pieniędzy nie do sektora bankowego, tylko wprost do rąk przedsiębiorców. Uruchamiane są kolejne programy, np. dotyczące skupu pożyczek, kredytów na nieruchomości czy samochody. Dodatkowo, dług municypalny będzie skupywany. Fed naprawdę robi bardzo dużo, żeby wspierać gospodarkę. Z drugiej strony jest pytanie o to, ile instrumentów Fed może skupić. Jeżeli suma bilansowa wzrośnie do 10 bln dolarów, to jeszcze nie problem, ale co będzie dalej? Zobaczymy.

Czy to nie jest drukowanie pieniędzy?

Tak to zaczyna wyglądać. Jerome Powell w wywiadzie dla CBS mówi wprost, że drukują "cyfrowo". Nie unikniemy więc rozmów o inflacji, ale w tym momencie, przy tak dużym załamaniu w gospodarce, to, co robi Fed, jest uzasadnione.

Spójrzmy na rynki wschodzące - w Rosji i Brazylii jest poważny problem z zakażeniami.

Problem polega na tym, że tam rządy prawdopodobnie nie kontrolują sytuacji epidemiologicznej. Podobnie jest w Indiach. To ryzyko nie tylko dla tych gospodarek, ale i innych rynków wschodzących. To będzie destabilizować sytuację polityczną.

CD Projekt stał się największą spółką gamingową w Europie, wyprzedzając francuski Ubisoft.

Wycena Ubisoftu w ostatnich latach spadła ze 100 euro do 50 euro po tym, jak spółka nie trafiła w gusta z kilkoma grami. Trzeba mieć na uwadze, że podobnie może być z CD Projektem. Trzeba liczyć się z tym, że może być korekta, gdy okaże się, że nowa gra nie spełni oczekiwań. Co nie znaczy, że w długim terminie nie będzie to ciągle świetna spółka. Ta branża wymaga zaakcentowania wysokiego ryzyka związanego z inwestowaniem w nią.

Czy amerykańskie spółki są tanie czy drogie? Jeśli spojrzeć na wskaźnik cena do wartości księgowej, to w kwietniu dla S&P 500 wyniósł 3,23, a w lutym 2009 wynosił tylko 1,63.

Trzeba wziąć pod uwagę zmiany w składach indeksów i coraz większy udział spółek technologicznych, które często mają mniejszy majątek księgowy niż spółki z branż tradycyjnych. To jeden z argumentów, dla którego wskaźnik C/WK nie jest tak nisko, jak przy kryzysie finansowym z 2008 r. Druga przyczyna jest taka, że amerykański rynek po prostu nie jest wcale tani, ale wciąż może zyskiwać, bo wiele tamtejszych spółek jest globalnymi liderami w swoich branżach.

TAGI:

Analizy Live

zobacz także

↑ na górę