Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Superfund TFI: złoto i srebro - emocjonujący początek tygodnia

19.05.2020 | SUPERFUND TFI
Bieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych rozpoczął się od wyjątkowo ciekawej sesji. Jej początek był przedłużeniem sytuacji z końcówki poprzedniego tygodnia: notowania złota i srebra kontynuowały zwyżkę, która nawet przyspieszyła

Notowania złota poruszały się wcześniej w konsolidacji, więc duża dynamika po wybiciu się z niej miała swoje uzasadnienie techniczne. Ciekawy był jednak fakt, że już w poniedziałek cena złota spot wspięła się na tegoroczne maksima, przekraczając 1760 USD za uncję.
 
superfund

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Ostatecznie, druga połowa poniedziałkowej sesji przyniosła ochłodzenie nastrojów i odreagowanie spadkowe na wykresie złota, jednak dotarcie cen kruszcu do tegorocznych maksimów rozbudziło apetyt inwestorów na więcej, zwłaszcza że dalszym wzrostom notowań złota sprzyjają uwarunkowania gospodarcze na świecie. Wielu analityków zapowiada, że największe trudności dla wielu firm dopiero się pojawią w drugiej połowie bieżącego roku, a powrót do stanu sprzed pandemii będzie powolny. W takich warunkach złoto, jako bezpieczna przystań, może cieszyć się dużym zainteresowaniem.
 
Jeszcze bardziej wyobraźnię inwestorów rozbudza sytuacja na wykresie cen srebra. Notowania tego kruszcu pozostawały w wąskiej konsolidacji przez kilka tygodni i dopiero pod koniec poprzedniego tygodnia mocno wybiły się w górę.
 
superfund

Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Cena srebra wystrzeliła do okolic 17 USD za uncję, jednak nadal znajduje się znacznie niżej niż tegoroczne maksima. Kruszec ten wykazuje już od wielu lat mniejszą siłę do zwyżek niż notowania złota, dlatego wielu inwestorów liczy na to, że z czasem zacznie nadrabiać ten dystans. Jednak to może nie być proste, ponieważ srebro, w przeciwieństwie do złota, jest w dużej mierze metalem przemysłowym. Biorąc pod uwagę obecne trudności globalnej gospodarki, popyt na ten kruszec może pozostać obniżony jeszcze przez dłuższy czas, a stronie popytowej może sprzyjać tylko powiązanie cen srebra z notowaniami złota.
 
Paweł Grubiak, prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychzłoto

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

1
cze
Empty-hex
Investors TFI: obligacje długoterminowe mogą jeszcze zyskać
29
maj
Empty-hex
P.Kuczyński: „Hossa nadziei” nadal jest kontynuowana
28
maj
Empty-hex
Hossa na indeksach, korekta na spółkach technologicznych
27
maj
Empty-hex
Saxo Bank: podzielona Europa - walka o kredyty i dotacje
22
maj
Empty-hex
Okazje się skończyły
Powrót do nowej normalności
P.Kuczyński: majowe bujanie indeksami
21
maj
Empty-hex
Superfund TFI: dobre nastroje na rynku ropy
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę