Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Szczepionka czyli zastrzyk euforii [LIVE]

19.05.2020 | analizy.pl
Popyt na ryzyko na rynkach. Nadzieje na szczepionkę, wiara w siłę Fed, zapowiedź unijnego programu na 500 mld euro. Robert Stanilewicz i Rafal Bogusławski w Analizy Live

  

  • Na rynku zapanowała euforia wywołana pozytywnymi wypowiedziami szefa Fedu oraz postępem w pracach nasz szczepionką przeciwko koronawirusowi. Czy wczorajsze mocne wzrosty na rynku akcji mogą być kontynuowane?
 
– Wczoraj odbyła się typowa sesja z apetytem na ryzykowne aktywa. Inwestorzy przypomnieli sobie, że warto je kupować. Kupowali akcje i surowce, sprzedawali obligacje amerykańskie, kupowali waluty rynków wschodzących i w ten sposób wczorajszy wzrost w USA na indeksie S&P 500 przekroczył 3,5%. Nasdaq zachowywał się trochę słabiej, bo siłą napędową były między innymi banki, które w tym indeksie nie przeważają. Amerykańskie banki wzrosły o blisko 7% w ciągu jednej sesji. Wczoraj rozmawialiśmy o tym, że ich akcje są tak wyprzedane, że jakiś pozytywny sygnał może zmienić tendencje i faktycznie się to wczoraj wydarzyło. Europejskie banki zachowywały się podobnie. WIG Banki również wzrósł o 3,5%. Dzisiaj zapowiada się dobry początek sesji na ich notowaniach. Patrząc na waluty warto zwrócić uwagę, że złoty wczoraj się umacniał, ale głównie chodziło o ruch na dużych parach walutowych, czyli m.in. EUR/USD. Euro wczoraj umocniło się i znalazło się na poziomie 1,09 względem dolara. Para CHF/EUR wzrosła do poziomu 1,06 z 1,05. Przełożyło się to także na złotego. Para CHF/PLN spadła z poziomu 4,35 do 4,30. Była to typowa sesja, w której inwestorzy zapominają o zagrożeniach i nagle stadnie zaczynają kupować wszystkie ryzykowne aktywa.
 
  • Czy taka sesja może oznaczać jakieś przełamanie? Czy jest tak, że ci, którzy uwierzyli w „Sell in May” powinni wracać do swoich pozycji na rynku akcji?
 
– Nie ma reguły, która by za tym przemawiała, bo to zależy od tego, w jakim momencie taka sesja się pojawia. Warto zwrócić uwagę na to, co działo się od początku maja. Jeszcze do piątku, większość indeksów zaliczała spadki, jeśli patrzyliśmy na stopę zwrotu od początku kwietnia. Po wczorajszej sesji DAX jest już na plusie, Nasdaq był na plusie już wcześniej, natomiast S&P 500 też jest już na plusie, a francuski CAC nie odrobił jeszcze strat. WIG20 już odrobił straty po wczorajszej sesji, natomiast nadal nie jest dużo wyżej, niż był na koniec kwietnia. Na ten silny wzrost nałożyło się kilka rzeczy, m.in. to, co powiedział Jerome Powell w wywiadzie dla stacji CBS. Nie wpadałbym jeszcze w euforię, bo zakładam, że dzisiaj może być jeszcze całkiem dobra sesja, natomiast zakładam, że pod koniec tygodnia mogą być jeszcze gorsze nastroje, gdyż pozostaje jeszcze dużo ryzyk. Trend boczny na rynkach akcyjnych, o którym mówimy od kilku tygodni, ma nadal szansę się utrzymać i taka sesja nie zmienia w perspektywie najbliższych tygodni tego prawdopodobieństwa.
 
  • Spółka Moderna poinformowała o tym, że pierwsze testy prowadzone na ludziach są bardzo obiecujące. Czy to przyniesie wsparcie dla rynków na dłużej?
 
– Myślę, że przyniesie trochę więcej nerwów, bo gdy trochę dokładniej przeczytamy ten komunikat, który się pojawił, to z 45 osób już 8 jest w fazie, gdzie można stwierdzić, że poprawa nastąpiła. Kolejne wyniki zastosowania szczepionki będą podawane w kolejnych dniach. Sama szczepionka na skalę masową to najwcześniej koniec tego roku. Jak inwestorzy już trochę ochłoną, to wezmą pod uwagę, że nie rozwiązuje problemów w tej chwili. Na razie to wszystko fazy testów klinicznych.

TAGI:

Analizy Live

zobacz także

↑ na górę