Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

AXA TFI: Nasdaq odrobił marcowe straty

15.05.2020 | AXA TFI
Choć jeszcze kilka tygodni temu na rynkach obserwowaliśmy paniczną wyprzedaż różnych klas aktywów, to jednak od tego czasu szala przechyla się na korzyść inwestorów.

Część światowych giełd znacząco odbiła, a pozytywnie na tle innych parkietów wyróżnił się amerykański indeks spółek technologicznych – Nasdaq. Powrócił on do poziomów obserwowanych na początku roku i powoli rozpoczął dalszą wspinaczkę ku rekordom z lutego. Po solidnych wzrostach w ubiegłym miesiącu – Nasdaq zyskał +15,4% – początek maja również przyniósł powody do zadowolenia wielu inwestorom. Nadzieja na szybkie odmrożenie gospodarek była na tyle silna, że nawet historycznie niskie odczyty najważniejszych wskaźników makroekonomicznych – w tym te dotyczące gospodarki amerykańskiej – nie ugasiły optymizmu kupujących.

Nasdaq


W efekcie zyskiwały m.in. indeksy amerykańskie, a na ich tle pozytywnie wyróżnił się indeks spółek technologicznych (Nasdaq). Powrócił on do poziomów obserwowanych na początku roku, a od początku maja zyskał +1,3%. Warto dodać, że od lokalnego dołka w marcu indeks wzrósł aż +31,2%, co przemawia do wyobraźni. Silne wzrosty były wsparte m.in. przekonaniem inwestorów, że branża technologiczna jest odporna na epidemię koronawirusa. Warto wspomnieć, że wiele popularnych spółek z tego indeksu dostarczyło bardzo atrakcyjnych stóp zwrotu. Dla przykładu od początku roku akcje Netflixa wzrosły aż +33,5%, a Amazona +27,6%. Nieco słabiej poradził sobie jednak wówczas np. Apple (+6,6%) czy Facebook (+2,4%). Choć trudno powiedzieć jak sytuacja rynkach będzie wyglądała w najbliższym czasie i czy pozytywny sentyment wśród inwestorów utrzyma się, to jednak z uwagi na dużą zmienność na rynkach warto trzymać rękę na pulsie. Monitorowanie bieżących informacji pozwoli również wykorzystać pojawiające się okazje rynkowe.

TAGI:

AXA TFIkomentarze zarządzającychNASDAQ

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

1
cze
Empty-hex
Investors TFI: obligacje długoterminowe mogą jeszcze zyskać
29
maj
Empty-hex
P.Kuczyński: „Hossa nadziei” nadal jest kontynuowana
28
maj
Empty-hex
Hossa na indeksach, korekta na spółkach technologicznych
27
maj
Empty-hex
Saxo Bank: podzielona Europa - walka o kredyty i dotacje
22
maj
Empty-hex
Okazje się skończyły
Powrót do nowej normalności
P.Kuczyński: majowe bujanie indeksami
21
maj
Empty-hex
Superfund TFI: dobre nastroje na rynku ropy
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę