Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynkach (2020-05-15)

15.05.2020 | Jan Chojnacki
Po odbiciu na rynkach akcji przyszedł czas na odreagowanie. W mijającym tygodniu główne indeksy w większości giełd spadają, podobnie jak rentowności obligacji skarbowych

Większość głównych indeksów akcji spadało po kilka procent w mijającym tygodniu. Inwestorzy obawiają się, że otwarcie gospodarki może wywołać zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem, a w konsekwencji ponowne zamknięcie gospodarek. Główne indeksy na amerykańskiej giełdzie S&P 500, Dow Jones oraz Nasdaq odnotowały od początku tygodnia do czwartku spadki rzędu odpowiednio 1,9%, 2,4% oraz 1,3%. Rosnąca zmienność odzwierciedlona jest we wzrastających notowaniach indeksu strachu „VIX”, który od początku tygodnia urósł o 12,5%. Na polskim parkiecie indeks WIG20 już pięciu tygodni znajduje się w trendzie bocznym w przedziale 1550-1650 pkt, a w tym tygodniu spadł o 2,2% (dane na godz. 13:30). Sytuacja przedstawia się nieco lepiej w segmencie małych i średnich spółek. Indeksy sWIG80 oraz mWIG40 znajdują się na poziomie zbliżonym do tego z początku tygodnia, lecz od marcowego dołka praktycznie nieprzerwanie pięły się w górę. Zyskiwały obligacje skarbowe, zarówno w USA jak i w Polsce. Rentowność amerykańskich 10-letnich papierów skarbowych obniżyła się o 8 pb. do poziomu 0,61%, zaś polskie osiągnęły w tym tygodniu najniższy poziom w historii blisko 1,23%.
 

Aktywa funduszy inwestycyjnych w kwietniu

W kwietniu rynki odbiły się po fatalnym marcu. Klienci jednak nadal dokonywali umorzeń jednostek, przez co wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wyniosła 238,4 mld zł na koniec miesiąca, tj. o 0,6 mld zł mniej niż pod koniec marca. Największy spadek dotyczył funduszy dłużnych, z kolei fundusze akcyjne odnotowały bardzo wyraźny wzrost wartości aktywów wynoszący 2,7 mld zł, co było zasługą zarówno wielkiego odbicia na globalnych rynkach, jak i wysokiego bilansu sprzedaży.
 

Miliard złotych aktywów zgromadzonych w PPK

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach działających w ramach PPK przekroczyła 1 mld zł. W samym kwietniu aktywa wzrosły o 430 mln zł. Z naszych wyliczeń wynika, że saldo wpłat i wypłat do funduszy zdefiniowanej daty wyniosło w kwietniu około 377 mln zł, co jest najwyższym odczytem w historii.
 

Zmiana prezesa w AgioFunds TFI

Z dniem 5 maja rada nadzorcza AgioFunds TFI powołała na stanowisko prezesa zarządu TFI Mariusza Jagodzińskiego. Zastąpił on Dariusza Wielocha.
 
W tym tygodniu pisaliśmy:

TAGI:

bessapodsumowanie tygodniaPPK

zobacz także

↑ na górę