Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Wyniki funduszy inwestycyjnych (kwiecień 2020)

05.05.2020 | Jan Chojnacki
Odbicie na rynkach przyniosło ze sobą wzrosty we wszystkich grupach funduszy, jednak większość z nich wciąż znajduje się znacznie poniżej poziomu z początku roku

Kwiecień przyniósł większy apetyt na ryzyko u inwestorów. Fundusze akcyjne znalazły się w tym miesiącu na szczycie tabeli stóp zwrotu, po tym, jak w marcu odnotowały jeden ze swoich najgorszych wyników w historii. Epidemia koronawirusa wywołała silne zawirowania na rynku finansowym zarówno w segmencie obligacji, jak instrumentów udziałowych. Aby zapewnić odpowiednią płynność na rynku finansowym banki centralne wielu krajów zdecydowały się na poluzowanie polityki monetarnej, ale także na bezpośrednią pomoc dla sektora finansowego i prywatnych przedsiębiorstw. Tak było w przypadku Narodowego Banku Polskiego, który na początku miesiąca zdecydował się po raz drugi z rzędu obniżyć stopy procentowe oraz zapowiedział skup obligacji Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości 100 mld zł w ramach rządowej tarczy antykryzysowej, które mają trafić bezpośrednio na konta potrzebujących firm. Największą pomoc mają otrzymać małe i średnie przedsiębiorstwa. To właśnie fundusze inwestujące w akcje tego segmentu spółek znalazły się na szczycie kwietniowego zestawienia.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

wyniki funduszy kwiecień

Średni wynik dla funduszy z grupy małych i średnich spółek wyniósł 16,0%. Wielu analityków przed załamaniem się rynków pod koniec lutego zapowiadało, że szykują się dobre czasy dla tego segmentu rynku. Epidemia Covid-19 i jej skutki zweryfikowały te prognozy. Mimo wysokiej stopy zwrotu w kwietniu fundusze małych i średnich spółek znajdują się średnio 7,0% niżej niż na początku roku i osiągają ujemną stopę zwrotu w horyzoncie jedno-, trzy- i pięcioletnim. W kwietniu najwyższą stopę zwrotu osiągnął Rockbridge Akcji Małych i Średnich Spółek (24,6%), a najniższą, ale wciąż dodatnią - Novo Małych i Średnich Spółek, 6,6%.
 
średnia

Luzowanie polityki monetarnej, ale również niepewność związana z rozwojem pandemii koronawirusa sprzyjała wzrostowi notowań złota. Obecnie kruszec notowany jest blisko poziomu 1700 dolarów za uncję. Od początku do końca kwietnia jego notowania skoczyły ponad 7,3% z poziomu 1570 dolarów do 1684 dolarów. Średni wynik funduszy z tej grupy to 12,6%. Wśród nich znajdziemy fundusz PKO Akcji Rynku Złota, który osiągnął miesięczną stopę zwrotu aż 45,0%, przez co stał się najsilniej rosnącym funduszem wśród wszystkich dostępnych w Polsce. Grupa funduszy złota jako jedna z niewielu osiąga dodatni wynik zarówno w krótkim jak i długim horyzoncie 5 lat.
 
Wśród funduszy dłużnych najwyżej uplasowała się grupa inwestująca w polskie papiery korporacyjne, które to w marcu straciły najwięcej -2,4%, a odpływy sięgnęły aż 5 mld złotych. W kwietniu pomogło odbicie na zagranicznych rynkach papierów dłużnych, a także to, że rząd postanowił przeznaczyć 5 mld zł na skup obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym od TFI. Najwyższy wynik w tej grupie w kwietniu osiągnął Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych (+3,2%), który w marcu najwięcej stracił, i z którego klienci wypłacili 2,1 mld złotych. Najgorszy wynik osiągnął fundusz AGIO Kapitał (-1,7%), którego wykup jednostek został zawieszony, ze względu na zbyt dużą liczbę umorzeń.  
 
Czytaj również: Jak wypłaciliśmy 4 mld zł w marcu
 
Na uwagę zasługują również dwie inne grupy funduszy dłużnych: polskich papierów skarbowych długoterminowych oraz polskich papierów długoterminowych uniwersalnych. Obie grupy osiągają dodatnie wyniki zarówno w perspektywie długo- jak i krótkoterminowej. W kwietniu najlepszym wśród funduszy uniwersalnych był PZU Dłużny Aktywny z wynikiem 2,8% (który odbił po mocnym spadku w marcu), zaś wśród papierów skarbowych Noble Fund Obligacji (+1,2%). Dobre wyniki są m.in. efektem przeprowadzenia po raz pierwszy w historii przez Narodowy Bank Polski skupu obligacji skarbowych z rynku wtórnego, co wpłynęło na obniżenie rentowności papierów skarbowych, a tym samych wzrost ich cen.

TAGI:

koronawiruswyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę