Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

NBP kontratakuje. Jakie będą skutki dla oszczędności? [LIVE]

09.04.2020 | analizy.pl
Oszczędzający na lokatach będą mieli jeszcze większy problem z pomnożeniem swojego kapitału – mówi Rafał Bogusławski w dzisiejszej rozmowie z Robertem Stanilewiczem

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

  • Co może przynieść nam kolejny dzień na rynkach?
 
Indeksy akcji odnotowują wzrosty w zrównoważonym tempie. Poprawę nastroju inwestorów przyniosła ze sobą m.in. rezygnacja z kandydowania na prezydenta przez Berniego Sandersa. Jego plany polityczne były bardzo pro socjalne, które kosztowałyby Amerykanów dziesiątki bilionów dolarów. Wszyscy bali się, że jeśli Bernie Sanders będzie opodatkowywał najbogatszych i wprowadzał rozwiązania bardziej socjalistyczne, gospodarka amerykańska tego nie wytrzyma. Inwestorzy zareagowali więc pozytywnie na jego decyzję o rezygnacji. Cały czas jesteśmy również w takim okresie, gdzie nie napływają bezpośrednie dane z gospodarki. Większość danych za marzec będzie w drugiej połowie miesiąca. Rynki akcji zachowują się dość dobrze. Zdaje się, że inwestorzy dyskontują również pozytywne informacje o wypłaszczaniu się krzywej nowych zakażeń koronawirusem.
 
  • Spada popyt na ropę naftową. Zmienność jej cen jest ostatnio niezwykle wysoka. Czego możemy spodziewać się po tym rynku?
 
Na rynku ropy zmienność spowodowana jest m.in. twardymi negocjacjami pomiędzy jej producentami dotyczącymi ograniczenia skali wydobycia. Rosjanie zadeklarowali, że są w stanie ściąć wydobycie o 1,6 mln baryłek dziennie. To prawie 15% ich wydobycia. Wydaje się, że porozumienie producentów ropy w sprawie cięcia wydobycia co najmniej o 10 mln baryłek dziennie zostanie dzisiaj podpisane. Jednak analitycy twierdzą, że przy spadku popytu na ropę będzie to zdecydowanie za mało. Nadwyżka produkcji to obecnie blisko 30 mln baryłek dziennie i nawet planowane cięcie nie pozwoli zniwelować nadprodukcji.
 
  • Narodowy Bank Polski ściął wczoraj stopy procentowe. Jak odbierasz te informacje?
 
Decyzja o obniżce stóp procentowych była zaskoczeniem, a zwłaszcza jej termin. Część analityków uważała, że NBP nie odważy się na obniżkę stóp procentowych, żeby nie ryzykować osłabieniem złotego. Nasz bank centralny poinformował również, że nie będzie skupował tylko obligacji skarbowych, ale także te gwarantowane przez Skarb Państwa. W związku z tym, że prezes NBP miał wspólną konferencję z premierem Mateuszem Morawieckim, na której premier przedstawił tarczę finansową dla przedsiębiorstw o wymiarze 100 mld zł, ta kwestia poruszona w komunikacie RPP na temat skupu dłużnych instrumentów gwarantowanych przez Skarb Państwa stała się jasna. PFR będzie się zadłużał, a NBP wcześniej czy później te obligacje skupi. Nie kwestionuję tego, co robi bank centralny. Uważam, że jest to potrzebne. Koszty pozyskania pieniądza bez udziału NBP byłyby astronomiczne. Gdyby bank centralny nie włączył się do gry, nie wiem jak można byłoby przeprowadzić cały proces ratowania gospodarki.
 
Czytaj również : Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, nowa tarcza finansowa i co dalej?
 
  • Jaki to będzie miało wpływ na oszczędności Polaków?
 
Dla osób, które chcą oszczędzać bez ryzyka, decyzja RPP oznacza, że w banku będą mogli jedynie przechować pieniądze i nie zarobią na tym nic. Patrząc na ten poziom stopy referencyjnej, który mamy obecnie, banki nie będą skłonne do podwyższania oprocentowania depozytów. Oszczędzający na depozytach bankowych będą mieli jeszcze większy problem z pomnożeniem swojego kapitału

TAGI:

Analizy LiveRafał BogusławskiRobert Stanilewicz

zobacz także

↑ na górę