Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Znów niepewność na giełdach. Co powie RPP? [LIVE]

08.04.2020 | analizy.pl
Podwyższona zmienność powinna utrzymywać się w najbliższych miesiącach – mówi Rafał Bogusławski w rozmowie z Robertem Stanilewiczem

  • To jest ten moment, w którym można powiedzieć, że nerwy wróciły. Jak może wyglądać ten dzień na rynkach?
 
Zmienność na rynku akcji powinna się utrzymywać. Spokojniej powinno być na rynku obligacji. Uwaga inwestorów jest jednak skupiona na rynku akcji i ropy naftowej. Początek wczorajszej sesji w Stanach Zjednoczonych był optymistyczny, pod koniec doszło do sporych spadków. Inwestorzy mogli dokonać realizacji zysków m.in. ze względu na utrzymującą się dużą niepewność co do przebiegu epidemii. Podczas sesji azjatyckiej widoczne było zróżnicowanie wyników indeksów w poszczególnych krajach. Niektóre z nich rosły nawet 2%, a niektóre spadały też blisko 2%. To pokazuje, że inwestorzy próbują dokonywać racjonalnych inwestycji. Podwyższona zmienność powinna utrzymywać się w najbliższych miesiącach.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

  • W domach maklerskich jest zakładanych wiele rachunków. Czy jest to wskaźnik przemawiający za hossą czy bessą?

To zależy od tego co ci inwestorzy robią. Jeśli otwierają rachunki, widząc obecną przecenę na rynku i zamierzają inwestować aktywnie, to nie jest to żaden wskaźnik. Inwestowanie nie jest takie proste jakby się wielu ludziom wydawało. Analiza na podstawie historycznych danych, którą stosuje większość nowicjuszy, jest zawsze idealna. Jednak to co widać na wykresie to tylko jego lewa strona. Prawej nie widać, bo jest to przyszłość, która szykuje inwestorom wiele niespodzianek.

  • Najmocniejszą spółką podczas ostatniej sesji był Alior Bank, który zyskał 16%, z kolei najsłabszy CD Projekt, który stracił prawie 5%. Dlaczego pojawił się taki rozstrzał wyników.
 
Zakładam, że taka sytuacja będzie pojawiać się w najbliższym czasie. W przypadku CD Projektu był to spadek z historycznego szczytu, w obawie, że ten wzrost może nie być dalej kontynuowany. W czasach kryzysu są zawsze jacyś wygrani. Inwestorzy na rynku akcji dość racjonalnie i wbrew opiniom tych, którzy mówią, że nie ma żadnych przesłanek do takich wycen, doszli do wniosku, że  koronawirus nie jest zagrożeniem dla biznesu największego polskiego producenta gier komputerowych. Z kolei Alior Bank odbił się od swojego historycznego dna. Widać, że inwestorzy wybierają akcje, które mocno straciły na wartości. Rodzą się pytania o dalsze zachowanie kursu akcji obu spółek, gdyż w dłuższej perspektywie kluczowe będą czynniki fundamentalne.

  • Pojawia się coraz więcej danych o odpływach z funduszy inwestycyjnych. Co ciekawe, wiele z odpływów dotyczyło funduszy dłużnych.
 
Historycznie nie mieliśmy też nigdy tyle środków zainwestowanych w funduszach obligacji korporacyjnych. Część towarzystw wycenia aktywa w funduszach dłużnych metodą rynkową, czyli faktyczne zmiany cen obligacji były widoczne dość szybko. Z kolei część wycenia je metodą aktuarialną, przez co nie widać zmienności obligacji w cenach jednostek poszczególnych funduszy. Inwestorzy widząc spadki cen jednostek wycenianych metodą rynkową, zaczęli obawiać się również o inne fundusze, co wywołało ogromną falę umorzeń. Trudno uwierzyć, ze większość zarządzających funduszami obligacji korporacyjnych była w stanie zrealizować wszystkie odkupienia.
 
  • Pomimo tego, że banki centralne zalewają rynki pieniądzem, nie mamy praktycznie ograniczeń co do produkcji dóbr. To znacznie ogranicza wzrost inflacji.
 
Do niedawna rządy nie były chętne do rozdawania pieniędzy, a banki centralne nie były chętne do finansowania tego rozdawnictwa. W tej chwili sytuacja zmieniła się o tyle, że banki centralne zgadzają się na to, żeby finansować długi rządów. To jest podstawowa różnica pomiędzy tym, co się działo podczas poprzednich kryzysów a tym co się dzieje obecnie. Uważam, że skutkiem takiego rozdawania pieniędzy będzie podwyższona inflacja.
 
  • Czego możemy się spodziewać po dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej?
 
W poniedziałek pojawiła się informacja, że posiedzenie RPP nie będzie dwudniowe tylko jednodniowe. Nie będzie też konferencji po posiedzeniu, tylko komunikat. Sądzę, że pojawią się jakieś wypowiedzi członków Rady. Myślę, że dziennikarze mieliby bardzo dużo pytań co do przyszłości polityki monetarnej w Polsce, m.in. o przyszły skup obligacji czy możliwość obniżki stóp procentowych. W dzisiejszym komunikacie najważniejsze będą właśnie informacje o poziomie stóp procentowych i ich możliwych zmianach. Ważne będzie również odniesienie się do projekcji inflacji i wzrostu gospodarczego.

TAGI:

Analizy LiveRafał BogusławskiRobert Stanilewicz

zobacz także

↑ na górę