Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Jakie nastroje panują na rynku surowców?

07.04.2020 | Olga Sierakowska
W ostatnich dniach dość emocjonująco jest na rynku surowców – dużą zmienność obserwujemy nie tylko na rynku ropy naftowej, ale również złota. Jak wpłynęło to na portfele inwestorów – sprawdzamy

Zanim przejdziemy do meritum, warto jednak krótko podsumować to, co dotychczas wydarzyło się na rynkach. Pierwszy kwartał był dla inwestorów niczym kubeł zimnej wody. O ile jeszcze do połowy lutego obserwowaliśmy optymistyczne nastroje – część rozgrzanych giełd ustanawiała rekordy wszechczasów – to jednak w kolejnych tygodniach sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Wirus, który początkowo wydawał się być problemem lokalnym, bardzo szybko zyskał miano problemu globalnego. Inwestorzy panicznie wyprzedawali aktywa, a skala spadków była spektakularna. W tym trudnym otoczeniu rynkowym traciły nawet bezpieczne przystanie – w tym złoto. Co więcej, mieliśmy również do czynienia z krachem na rynku ropy naftowej. Po marcowym spotkaniu OPEC+ i braku porozumienia (na cięcia wydobycia nie zgodziła się Rosja, a Arabia Saudyjska wypowiedziała wojną cenową) ropa brent straciła ok. -30% w ciągu zaledwie dwóch sesji.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Choć na rynku akcji jest obecnie nieco spokojniej, to emocji jednak nie brakuje na rynku surowców – mowa przede wszystkim o ropie naftowej. Pod koniec zeszłego tygodnia jej notowania w ciągu dnia wystrzeliły (o kilkadziesiąt procent) po tweecie Doland Trumpa – zaanonsował w nim, że oczekuje ograniczenia wydobycia ropy naftowej przez Rosję i Arabię Saudyjską – a następnie wróciły w okolice wcześniej obserwowanych poziomów. Niemniej jednak choć od początku roku „czarne złoto” traci ok. -50%, to licząc od początku kwietnia zyskało ok. +25%. Warto również dodać, że impas w dotychczasowych rozmowach może przerwać szczyt OPEC+, który odbędzie się w czwartek (pierwotnie miał odbyć się już w poniedziałek). Obawy inwestorów o pomyślny przebieg rozmów budzi jednak to, że prawdopodobnie nie będzie na nim USA.


Warto przyjrzeć się także sytuacji panującej obecnie na rynku złota. Od początku roku kruszec ten zyskał solidne +11,2%. W ostatnim czasie jednak jego sytuacja również była dość dynamiczna – w ciągu niespełna dwóch tygodni jego ceny wzrosły o +14,6%, odbijając się od marcowego dołka (co doskonale widać na wykresie). W efekcie, złoto znalazło się na najwyższych poziomach od 7 lat. Jego ceny wspierają obawy o stan globalnej gospodarki i wzrost niepewności – złoto uznawane jest za bezpieczną przystań. Ponadto ten kruszec historycznie radził sobie bardzo dobrze, gdy rosła podaż pieniądza, z czym będziemy mierzyć się w najbliższych miesiącach. Popyt na złoto potęguje również fakt, że jego zasoby są ograniczone, a w ostatnich dniach zmniejszono jego wydobycie, z uwagi na pandemię koronawirusa. Warto sprawdzić zatem jak te nastroje wpływają na stopy zwrotu z funduszy z ekspozycją na ten metal.


Jak wynika z powyższej tabeli niemalże wszystkie fundusze z grupy od początku roku przyniosły solidne stopy zwrotu, szczególnie mając na względzie ostatnie wydarzenia rynkowe. Najlepszego wyniku dostarczył Superfund Goldfuture (+13,8%). Fundusz ten jest niestandardową mieszanką łączącą inwestycje w złoto ze strategią managed futures, co oznacza że może wykorzystywać dodatkowo np. waluty czy akcje. Tuż za nim uplasował się QUERCUS Gold z wynikiem +7,8%, którego strategia w dużej mierze zakłada „naśladowanie” cen złota. Podium zamyka Superfund GoldFund. W tabeli uwagę zwraca również relatywnie niski wynik funduszu PKO Akcji Rynku Złota – jak nazwa funduszu wskazuje inwestuje on w akcje spółek, zatem jest bardzo wrażliwy na notowania tych walorów, a rynki akcji w ostatnim czasie bardzo mocno ucierpiały.  

Warto zaznaczyć, że prawie wszystkie fundusze zaprezentowane w tabeli są dostępne na platformie inwestycyjnej KupFundusz.pl. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką paletą rozwiązań (znajdziesz je w Katalogu funduszy) oraz narzędziami, które pomogą w wyborze konkretnych produktów. Warto również potrenować, jeśli stawiamy pierwsze kroki na rynku funduszy inwestycyjnych, korzystając z dedykowanej strefy treningowej.

TAGI:

jak inwestowaćkupfundusz.plregularne oszczędzanie

zobacz także

↑ na górę