Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Na giełdach mocne światło w tunelu [LIVE]

07.04.2020 | analizy.pl
Wierzę, że gospodarkom uda się podnieść po tym kryzysie – mówi Rafał Bogusławski w porannym przeglądzie rynków z Robertem Stanilewiczem

  • Potężne wzrosty w Stanach Zjednoczonych. Zarówno Nasdaq, S&P 500 jak i Dow Jones urosły ponad 7% podczas jednej sesji. W Azji również zielono.
 
– Inwestorzy potrzebowali optymistycznej informacji. Wczoraj pojawiło się ich kilka, m.in. malejąca skala epidemii. Nie dochodzi już do tak gwałtownego wzrostu liczby zachorowań, a Włosi podają, że liczba zmarłych jest najniższa od 3 tygodni. Pojawiają się informacje, że liczba nowo zarażonych osób jest mniejsza. Niektóre kraje zaczynają przybliżać się do łagodzenia niektórych ograniczeń. Inwestorzy chcąc wykorzystać ten moment, więc zaczęli kupować akcje, przede wszystkim w USA. Były to bardzo silne wzrosty, co pokazuje, że rynkami cały czas rządzą emocje.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

  • Były prezes NBP, prof. Marek Belka, mówi o tym, że bank centralny powinien wykorzystać pewne mechanizmy do bezpośredniej pomocy firmom. W tych czasach nie budzi to chyba żadnych kontrowersji.

– Banki centralne mają bardzo duży udział w stymulacji gospodarki. Patrząc na to, co robi europejski bank centralny, Fed, czy japoński bank centralny, to widać, że są zdeterminowane, aby działać szybko i na skalę, która nawet w 2008 roku nie była tak duża. Skutkiem ubocznym takiej formy pomocy są podwyższone emocje inwestorów oraz zmienność na rynku akcji jak i obligacji.
 
  • Czy gospodarkom uda się podnieść po kryzysie?
 
– Wierzę w to, że uda nam się przezwyciężyć obecny kryzys, a gospodarkom uda się po tym wszystkim podnieść. W najbliższym czasie będą docierały do nas informacje o tym, jak dużo firm bankrutuje i jak szybko rośnie poziom bezrobocia. Cały czas jesteśmy zatrzymani przez walkę z koronawirusem. Jeśli uda nam się z niej uwolnić, a gospodarka będzie miała szansę powrotu do normalnego działania, wykorzystamy możliwości do odbudowy swojej działalności. Co prawda nie wszystkim firmom się to uda, problemem pozostanie z pewnością niska konsumpcja oraz wysokie zadłużenie gospodarstw domowych.

  • Argentyna ogłosiła, że nie odkupi swoich obligacji. To chyba już nikogo nie dziwi.
 
– Tak, Argentyna to dyżurny bankrut. Ten kraj co jakiś czas ma problemy z wypłacalnością. A był to kiedyś bardzo bogaty i dobrze zarządzany kraj. Obecnie ma permanentny problem zadłużenia. Od 50 lat nie było dekady, w której Argentyna nie ogłosiła co najmniej dwa razy bankructwa.

TAGI:

Analizy Live

zobacz także

↑ na górę