Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Nadchodzi gwałtowna deflacja [LIVE]

06.04.2020 | analizy.pl
Jest nadzieja, że szczyt epidemii mamy już za sobą – mówi Rafał Bogusławski w dzisiejszej rozmowie z Robertem Stanilewiczem

  • Na giełdach widoczne są wyraźne wzrosty. Jest również nadzieja, że mamy przed sobą przesilenie wirusowe.
Mieliśmy dziś do czynienia z bardzo silnymi wzrostami na azjatyckim rynku akcji. Japoński Nikkei czy koreański Kospi odnotowały ponad 4% wzrosty. Jest to trochę odreagowanie piątkowych spadków. Ewidentnie inwestorzy bali się pozostać z akcjami na weekend. Obawiali się pojawienia niepokojących informacji na temat ilości zarażonych i zmarłych osób. Jest jednak nadzieja, że szczyt epidemii albo mamy już za sobą albo jesteśmy tuż przed nim.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

  • Mamy sygnały o pojawiającej się gwałtownej deflacji. Jest to coś, co kojarzy się koszmarnie. Jak z nią walczyć?

Sama polityka monetarna banków centralnych nie jest w stanie pomóc, jeżeli chodzi o pobudzenie inflacji. Przerabialiśmy to przez ostatnie 12 lat. Banki centralne bez stymulacji fiskalnej nie radzą sobie z pobudzeniem wzrostu cen. Eksperyment w postaci ujemnych stóp procentowych w ogóle się w tej kwestii nie sprawdził. Patrząc na to, co będzie się działo w najbliższym czasie, widać, że skala spowolnienia gospodarczego będzie bardzo duża. Spodziewam się, że spadek cen w najbliższych miesiącach będzie bardzo silny. Zakładam też, że w przyszłym roku dojdzie do podniesienia cen i wzrostu inflacji.
 
  • W tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ma posiedzenie. Czy zakładasz, że pojawią się jakieś ważne informacje?
 
Bardzo ważne będą informacje dotyczące planów co do skupu obligacji przez NBP. Równie ważne będą informacje o tym, czy Rada przewiduje jeszcze jakąś obniżkę stóp procentowych. Polityka obniżania stóp przez RPP jest ryzykowna, ze względu na to, że wciąż jesteśmy postrzegani jako rynek wschodzący. Szefowa MFW powiedziała, że to właśnie te rynki szczególnie odczują skutki kryzysu ze względu na odpływ kapitału. Działania NBP mogą doprowadzić do pewnych zawirowań, jeśli chodzi o kurs złotego i zaufanie zagranicznych inwestorów co do zakupu polskich obligacji.
 
  • Można było się spodziewać istotnych odpływów z funduszy inwestycyjnych w marcu. Ich skala jest jednak w niektórych przypadkach przejmująca.
 
Jestem zaskoczony, że nie było żadnych zawieszeń odkupień. Zarządzający dali radę i należy docenić to co zrobili. Tak duża skala umorzeń, jaka pojawiła się w zeszłym miesiącu, to naprawdę olbrzymie wyzwanie dla zarządzających. Udało im się upłynnić wystarczającą część aktywów, aby zrealizować wszystkie zlecenia. Przypomnę, że ustawowo fundusze mają możliwość zawieszenia odkupień w przypadku tak dużej skali umorzeń. Pokazuje to z jak wielką skalą paniki mieliśmy do czynienia i że fundusze w Polsce zarządzane są przez prawdziwych profesjonalistów.

TAGI:

Analizy Live

zobacz także

↑ na górę