Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku (2020-04-03)

03.04.2020 | Jan Chojnacki
Tydzień rozpoczynający kwiecień przyniósł na rynkach finansowych nieco uspokojenia

Co prawda, ilość przypadków zarażenia koronawirusem osiągnęła już milion osób i nadal rośnie, to jednak rynki zarówno akcji jak i obligacji wydają się być dużo spokojniejsze. Indeks strachu mierzący zmienność na amerykańskim indeksie S&P500 spadł o ponad 22%, dzienne stopy zwrotu na indeksach akcji na większości indeksów światowych odnotowują już znacznie mniejsze wahania niż jeszcze tydzień wcześniej. Polski indeks WIG20 znajduje się obecnie na poziomach zbliżonych do tych z początku tygodnia, podobnie jak większość światowych indeksów akcji. Na rynku obligacji również widoczne jest uspokojenie. Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych znajduje się obecnie na poziomie 1,71% w porównaniu do 1,8% z początku tygodnia. W przypadków amerykańskich mieliśmy do czynienia ze spadkiem rentowności o blisko 13 pb. do poziomu 0,60%. Z kolei na rynku ropy pojawiło się znaczne odbicie notowań. Po zapewnieniach amerykańskiego prezydenta Trumpa, że Arabia Saudyjska i Rosja są bliskie porozumienia w sprawie cięcia produkcji, notowania ropy, zarówno Brent jak i WTI, rosły podczas jednej sesji ponad 30%. Optymizmem nie napawają jednak dane płynące z realnej gospodarki. Zarówno dane o bezrobociu jak i problemach w sektorze przemysłowym okazują się być o wiele gorsze niż przewidywali analitycy.
 

Koronawirus nie odpuszcza

Ostatnie dane o zarażeniach koronawirusem potwierdzają, że walka z epidemią jest coraz cięższa. Liczba przypadków zachorowań wzrosła do ponad miliona przypadków, umarło ponad 53 tysiące, a 211 tysięcy wyzdrowiało. W Polsce liczba zakażeń wzrosła do ponad 3100, a ponad 50 osób nie żyje.
 

Wyniki funduszy w marcu

To był najgorszy miesiąc na rynkach od czasów co najmniej kryzysu finansowego z 2008 roku. Wszystkie kategorie funduszy były w marcu na minusie. Większość notuje ujemną stopę zwrotu nawet w 5-letnim okresie.
 

6,6 mln Amerykanów zgłosiło się po zasiłek

Amerykański urząd pracy podał, że po zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu zgłosiła się rekordowa liczba 6,6 milionów Amerykanów. Jest to znacznie więcej niż spodziewali się ekonomiści.
 

Maleje zmienność na GPW i reszcie światowych giełd

Od dwóch tygodni nasz rynek ma mniejszą zmienność w porównaniu do większości giełd na świecie. Wygląda na to, że jesteśmy w stanie konsolidacji. Na światowych parkietach również nie widać tak wysokich wahań cen indeksów akcji jak tydzień wcześniej. Większość głównych globalnych indeksów znajduje się w tym tygodniu na niewielkim plusie.
 

Spadający PMI

Według badań IHS Markit wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu przyjmuje obecnie wartość 42,4 pkt. Oznacza to mocny spadek w porównaniu z odczytem z lutego, gdy był on na poziomie 48,2 pkt. Dane dla Stanów Zjednoczonych pokazują odczyt 48,7pkt w lutym, w porównaniu do 50,7 pkt w poprzednim miesiącu.
 
W tym tygodniem w Analizy Live mogliśmy zobaczyć:
 
W tym tygodniu pisaliśmy:
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym serwis analizy.pl za rekordowe 2,5 mln wyświetleń!

TAGI:

bessakoronawiruskryzyspodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę