Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Wyniki funduszy inwestycyjnych (marzec 2020)

02.04.2020 | Jan Chojnacki
To był najgorszy miesiąc na rynkach od czasów co najmniej kryzysu finansowego z 2008 roku. Wszystkie kategorie funduszy były w marcu na minusie. Większość notuje ujemną stopę zwrotu nawet w 5-letnim okresie.

Przecena na giełdach to efekt pandemii COVID-19 i dużej niewiadomej związanej z tym, na jak długo trzeba będzie zamrozić globalną gospodarkę oraz ilu firmom nie uda się przejść kryzysu. Indeks MSC World spadł w marcu o 13,2%. Najbardziej ucierpiały gospodarki Europy Zachodniej, gdzie w marcu było epicentrum pandemii – niemiecki DAX stracił 18%, hiszpański IBEX35 i włoski FTSE MIB po 22%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W przypadku polskiego parkietu,16 marca mieliśmy do czynienia z zejściem indeksu WIG20 do dołka z czasów kryzysu lat 2008-2009 na poziomie blisko 1250 pkt. Amerykański indeks Dow Jones spadł do poziomu 18200 pkt z blisko 25500 pkt na początku miesiąca. W drugiej połowie marca doszło do odbicia cen zarówno amerykańskiego jak i polskiego indeksu o ponad 20%. Na rynku pojawia się wiele sprzecznych opinii co do tego, czy dołek na światowych indeksach akcji został już osiągnięty. Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że w najbliższych miesiącach będzie utrzymywać się wysoka zmienność.
 
Przez nagłą ucieczkę inwestorów do gotówki w celu ochrony swojego kapitału, również na rynku obligacji doszło do znacznej wyprzedaży. Traciły zarówno obligacje skarbowe jak i korporacyjne. Rentowność polskich 10-letnich papierów skarbowych skakała z zaskakująco niskich 1,33% do poziomu blisko 2,23%. W marcu po raz pierwszy w historii mogliśmy obserwować przeprowadzenie skupu obligacji skarbowych z rynku wtórnego przez Narodowy Bank Polski. Ruch ten miał wesprzeć płynność sektora bankowego oraz zachęcić banki do przyznawania kredytów firmom w czasach kryzysu pandemii. Obecnie rentowność polskich obligacji znajduje się na poziomie ok. 1,75%, większość europejskich papierów posiada nadal ujemne rentowności, a amerykańskie znajdują się blisko swoich historycznych minimów na poziomie ok. 0,60%.
 
Również na rynku surowcowym doszło do wielu zawirowań. Notowania ropy naftowej odmiany WTI spadły od początku do końca marca o ponad 50% i znajdują się na najniższym od 18 lat poziomie blisko 20 dolarów za baryłkę. Przecena na tym rynku została wywołana m.in. przez ogłoszenie wojny cenowej przez Arabię Saudyjską po niewypracowaniu porozumienia z Rosją w związku z ograniczeniem produkcji ropy.
 
Ta bezprecedensowa sytuacja odbiła się bardzo negatywnie na wynikach krajowych funduszy inwestycyjnych.

wyniki marzec

Jednymi z niewielu, którym udało odnaleźć się w obecnych warunkach, były fundusze typu short. Najwyższą stopę zwrotu ze wszystkich dostępnych w Polsce funduszy inwestycyjnych odnotował właśnie fundusz ETF tego typu, Beta ETF WIG20short Portfelowy FIZ, który wzrósł w marcu o 9,2%. Dwa pozostałe, czyli QUERCUS short oraz Ipopema Short Equity osiągnęły odpowiednio 7,6% i 7,3% zwrotu.
 
Na uwagę zasługują także niektóre z funduszy absolutnej stopy zwrotu. Co prawda, większość z nich nie zrealizowała swojego założenia zarabiania we wszystkich warunkach rynkowych, jednak znajdziemy wśród nich takie jak Skarbiec Market Neutral, który w marcu wzrósł o 2,9%. Pozytywny wynik osiągnęły także fundusze Superfund GREEN (+3,8%) oraz Superfund Trend Plus Powiązany SFIO kat. Standardowa (+3,1%), a także Caspar Stabilny (+2,5%).
 
Grupą funduszy, która straciła najmniej są fundusze dłużnych polskich papierów skarbowych długoterminowych. Najlepszym w tej kategorii był fundusz indeksowy inPZU Obligacje Polskie, który wzrósł w marcu o 1,3%. Znajdziemy wśród nich jednak i takie fundusze, które odnotowały spore straty, np. PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (-5,2%), Generali Obligacje Aktywny (-3,9%), czy Generali Korona Obligacje (-2,4%). Jednym z powodów ujemnej stopy zwrotu była korekty obligacji wycenianych liniowo, tak aby lepiej odzwierciedlić kondycję emitenta.
Bezpiecznym schronieniem nie okazały się być już po raz kolejny fundusze metali szlachetnych. Najlepszy fundusz ubiegłego roku – PKO Akcji Rynku Złota – stracił w marcu ponad 15,8%. Traciły również inne fundsze złota – Generali Złota (-2,4%), Investor Gold Otwarty (-0,5%). Z drugiej strony zyskał Superfund GoldFund (+1,4%).
 
Większe spadki wartości rozpoczynają się od grupy papierów dłużnych globalnych uniwersalnych (-4,8%). Straty związane są m.in ze spadającymi cenami niektórych obligacji na globalnym rynku. Najgorszy wynik odnotował w tej grupie fundusz Esaliens Globalnych Papierów Dłużnych (-10,0%), który zeszłym miesiącu skasował swoje wypracowane ponad 4 letnie zyski. W podobnej sytuacji znalazł się fundusz Allianz PIMCO Income (-8,5%) oraz Allianz Obligacji Globalnych (-7,3%). Relatywnie dobrze poradził sobie inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych, który w marcu zyskał nieco ponad 0,2%.
 
Niżej w tabeli wyników znajdują się fundusze mieszane, zarówno zagraniczne jak i polskie. Są wśród nich wcześniej wspomniane fundusze absolutnej stopy zwrotu, ale także fundusze aktywnej alokacji. Najgorsze stopy zwrotu sięgają w nich nawet -28,0% (Opera NGO), najlepsze 4,5% (Optimum VL Aktywny). Większość funduszy mieszanych osiągnęła jednak ujemne stopy zwrotu.
 
Największe straty odnotowały fundusze akcji. W tym przypadku pozytywnej stopy zwrotu nie udało się osiągnąć żadnemu z funduszy. Zakres wyników rozpoczyna się od 0,0% a kończy na nawet -33,7%. Najmocniej traciły fundusze lewarowane, takie jak QUERCUS lev (-31,0%) czy nowy fundusz ETF Beta ETF WIG20lev Portfelowy FIZ, który swoją pierwszą miesięczną stopę zwrotu odnotował na poziomie -29,4%. Bardzo mocno traciły także fundusze małych i średnich spółek, do których mocno zachęcało wielu analityków przed wybuchem kryzysu. W wyniku tak gwałtownych spadków cen akcji większość funduszy akcji straciła swoje wyniki wypracowane nawet w pięcioletnim horyzoncie czasowym.

TAGI:

bessakryzyswyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę