Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (marzec 2020)

02.04.2020 | Anna Zalewska
Marzec był jednym z najsłabszych miesięcy dla polskiego rynku akcji w historii.

Marzec 2020 roku był jednym z najgorszych miesięcy na rynkach kapitałowych w historii. To efekt zamknięcia gospodarki w celu walki z koronawirusem, które spowodowało gwałtowną wyprzedaż na rynkach akcji. Główny indeks amerykańskiej giełdy S&P 500 stracił -12,5%, a naszej rodzimej WIG -15,5%. W trakcie miesiąca indeksy giełdowe były nawet na blisko 30% minusie względem lutego. Tak słabe zachowanie giełd miało swoje przełożenie na negatywne wyniki otwartych funduszy emerytalnych (OFE), a także na istotny spadek ich aktywów.
Warto też odnotować fakt, że na tyle zmieniła się sytuacja, że zostały zawieszone prace nad „reformą OFE”. Sejm w tej chwili nie kontynuuje jej procesu legislacyjnego. Oznacza to, że nie wiadomo czy wejdzie ona w życie w tym roku.
 

Wyniki OFE

Wyniki

OFE, których portfele w ponad 80% złożone są z akcji, bardzo boleśnie odczuły spadki. Jednostki wszystkich funduszy straciły po kilkanaście procent, a średni wynik wyniósł -14,4%.  Ponieważ to już drugi z rzędu trudny miesiąc, znacznie pogorszyły się także wyniki średnioterminowe. Zarówno w 3- jak i 5-letnim horyzoncie wszystkie fundusze poniosły stratę. Jedynie w perspektywie 10-letniej są średnio na 8,0% plusie, przy czym wyniki poszczególnych funduszy wahają się od +0,7% (Generali OFE) do +16,4% (MetLife OFE).
 

Ranking OFE

Ranking OFE - marzec 2020

W marcu najlepszy stosunek zysku do ryzyka utrzymało Aviva OFE oraz Allianz Polska OFE. Zarówno w 12-mies. jak i 36-mies. horyzoncie obydwa OFE uzyskały wysoką ocenę (4a lub 5a) w Rankingu Analiz Online (tworzonym na podstawie wskaźnika information ratio). Na końcu obu zestawień jest OFE PZU „Złota Jesień” i PKO BP Bankowy OFE, oba z najsłabszymi ocenami 1a.
 

Aktywa funduszy emerytalnych

Aktywa OFE


Bardzo trudny miesiąc na warszawskiej giełdzie, a co za tym idzie ujemne wyniki zarządzania, negatywnie wpłynęły na wartość aktywów zgromadzonych w OFE. Z naszych szacunków wynika, że wynik z zarządzania uszczuplił je o 19,5 mld zł. Dodatkowo OFE przelały z tytułu „suwaka” na konta ZUS 492,9 mln zł, otrzymując z tytułu składek jedynie 313 mln zł. Na koniec marca wartość aktywów spadła do 116,2 mld zł, czyli poziomu o -14,5% niższego niż miesiąc wcześniej i -28,2% niż rok temu.

TAGI:

OFEwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę