Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Co dalej z pieniędzmi polskiego inwestora w czasach koronawirusa [LIVE]

01.04.2020 | analizy.pl
To jest dobry moment dla inwestorów z dużą ilością gotówki do inwestycji w komponenty udziałowe – mówi Łukasz Witkowski z Mercer Poland w rozmowie z Robertem Stanilewiczem

  • Co sądzi Pan o obecnej sytuacji Jak długo możemy wytrzymać „lockdown” polskiej gospodarki?
 
– Nie można odpowiedzieć z pewnością na pytanie jak długo trzeba będzie utrzymywać gospodarkę w zamknięciu. To co wiemy na pewno, to że będzie ono jeszcze trwać. „Lockdown” musi być poluzowany. Koszt całkowitego zamknięcia jest zbyt duży, aby można było utrzymywać je w dłuższym czasie.
 
  • Pod pewnymi aspektami jesteśmy w lepszej sytuacji niż podczas kryzysu w 2008, takimi jak kapitalizacja sektora bankowego. Na świecie do tej pory koniunktura była bardzo dobra. Ta sytuacja zastała nas w całkiem niezłym otoczeniu gospodarczym
 
– I tak, i nie. Należy pamiętać, że obecny kryzys jest zupełnie inny niż wszystkie poprzednie. Nie ma on źródła w sektorze finansowym. Jest to kryzys, który całkowicie zatrzymał gospodarkę. Mam pewne wątpliwości do tego, że jej kondycja będzie szybko odbudowana. Zasadne jest porównanie obecnej sytuacji do wojny. Po wojnie mieliśmy plan Marshalla. Teraz będziemy potrzebowali coś na jego wzór, lecz trochę w innej postaci. Ten kryzys z pewnością zmieni filozofię funkcjonowania biznesu. Podejście „just in time” ulegnie moim zdaniem zmianie, a dużym popytem będą cieszyły się magazyny. Maksymalizacja zysku nie będzie jedynym wyznacznikiem prowadzenia biznesu.
 
  • Kto będzie w kontekście biznesowym gospodarczym wygranym po pandemii?
 
– Nie ma co ukrywać, że w pewnych sektorach zaobserwujemy absolutne przetasowanie graczy. Największym przegranym jest z pewnością branża lotnicza, która w wielu krajach się już nie podniesie. Jest to dosyć mocno zlewarowana branża, która ponosi obecnie bardzo duże koszty. Mocno cierpi również sektor usług, takich jak branża „kosmetyczna czy restauracje. Wygranym będzie zdecydowanie biznes medyczny oraz sektor hi-tech.
 
  • Co obecny kryzys oznacza dla polskiego inwestora w dalszej perspektywie?
 
– Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w obecnej chwili jest obarczone dużym ryzykiem. Strach i pośpiech nigdy nie są dobrym doradcą. Inwestowanie w instrumenty obarczone większym ryzykiem powinno być inwestowaniem długoterminowy. Myślę, że po ostatnich spadkach indeksów giełdowych jest to dobry moment na alokacje blisko 20% swojego portfela w instrumenty udziałowe.
 
  • Czy jest to dobry moment dla inwestorów funduszy dłużnych na zmianę dotychczasowej alokacji środków?
 
– Wszystko zależy od nastawienia klienta funduszu do ryzyka. Jeśli chodzi o to czy jest to dobry czas na umorzenie części środków z funduszy obligacji i podjęcie ryzyka inwestycji na rynku akcji, uważam że jest to dobra koncepcja, jednak po szczegółowym sprawdzeniu polityki inwestycyjnej funduszu oraz dostosowaniu jej do swoich potrzeb.
 
  • W Mercerze jesteście Państwo mocno zaangażowani we wdrażanie w Polsce pracowniczych planów kapitałowych. Jak widzi Pan przyszłość tego programu biorąc pod uwagę obecną sytuacje na rynkach?
 
– Rzeczywiście, w Mercer wspieramy klientów przy wdrażaniu PPK i ich obsłudze. Obecny moment jest zły jedynie z punktu widzenia reklamy dla programu. Zawirowania na polskim parkiecie i zapisy ustawy dotyczącej polityki inwestycyjnej funduszu nie napawają uczestników optymizmem. Uważam, że jest to paradoksalnie idealny moment do rozpoczęcia inwestycji w PPK. Niskie wyceny instrumentów finansowych dają idealną bazę do rozpoczęcia inwestycji. Chciałbym zwrócić uwagę, że inwestowanie w PPK jest z założenia długoterminowe. Istotą takiego podejścia jest uśrednianie cen zakupu poszczególnych aktywów, przez co spadki stają się mniej bolesne niż przy inwestycji wszystkich środków w jednym momencie.

TAGI:

Analizy LiveŁukasz Witkowski

zobacz także

↑ na górę