Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynkach (2020-03-27)

27.03.2020 | Jan Chojnacki
Mijający tydzień przyniósł ze sobą odbicie na rynkach akcji, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Nastroje poprawiają kolejne rządowe pakiety wspomagające walkę ze skutkami pandemii koronawirusa

Technicznie rzecz biorąc, rozpoczęliśmy rynek byka na amerykańskim indeksie Dow Jones. Licząc od dołku z początku tego tygodnia, na poziomie blisko 18500 pkt wzrósł on o ponad 20%.
 
Co więcej, maleje zmienność na rynku akcji. „Indeks strachu” VIX odzwierciedlający zmienność na amerykańskim S&P 500 spadł ze swojego szczytu z zeszłego tygodnia o ponad 20%. Mimo to, pozostaje on na wysokim poziomie, co odzwierciedlone jest w kilkuprocentowych dziennych wahaniach indeksu największych amerykańskich spółek.
 
Na polskim rynku akcji odbicie trwa już od początku zeszłego tygodnia, kiedy to WIG20 uderzył o poziom ok. 1250 pkt., czyli z dna bessy z 2008 roku. Krajowy indeks blue chipów również znajduje się, z technicznego punktu widzenia, w rynku byka, gdyż od minimum z zeszłego poniedziałku odnotował ok. 20-proc. wzrost.
 
Do uspokojenia doszło również na rynku obligacji skarbowych. Narodowy Bank Polski chcąc wspierać płynność sektora bankowego postanowił przeprowadzić program luzowania ilościowego skupując obligacje z rynku wtórnego. Obecnie rentowność polskich papierów 10-letnich znajduje się na poziomie 1,72%, spadając w tym tygodniu o ok. 25 pb. W przypadku amerykańskich obligacji, rentowność znajduje się blisko historycznych minimów na poziomie ok. 0,75%.
 

Luzowanie bez ograniczeń

Fed ogłosił, iż będzie prowadził program skupu aktywów bez żadnych limitów.
Rozpoczął programy zakupu obligacji korporacyjnych, uruchomił także program mający wspierać dopływ kredytu do gospodarstw domowych. W ramach niego będzie skupował papiery oparte na np. kredytach samochodowych i studenckich, a także na długu z kart kredytowych
 

2 biliony dolarów pomocy

Administracja Donalda Trumpa zawarła porozumienie z senackimi demokratami i republikanami w sprawie historycznego pakietu ratunkowego, który ma wynieść ponad 2 biliony dolarów w wydatkach i ulgach podatkowych. Ruch ten ma wzmocnić dotkniętą skutkami pandemii gospodarkę USA i sfinansować ogólnokrajowe prace na rzecz powstrzymania koronawirusa. Aktualnie Stany Zjednoczone notują najwięcej przypadków zakażenie spośród wszystkich pozostałych krajów.
 

Ciężkie czasy dla obligacji korporacyjnych

Ograniczenie produkcji, zamknięcia zakładów, sklepów czy lokali odbija się na kondycji wielu spółek. Wśród nich są także emitenci obligacji, które znajdują się w portfelach funduszy inwestycyjnych. Obecnie praktycznie wszystkie fundusze obligacji korporacyjnych notują stratę w horyzoncie miesięcznym. Najwięcej straciły te, które sporą część portfela inwestują na rynkach zagranicznych, gdzie papiery mają wycenę rynkową i na bieżąco odzwierciedlają kondycję emitentów.
 

Przełożony termin likwidacji OFE

Zgodnie z projektem ustawy dotyczącej likwidacji OFE, zgromadzone w nich aktywa miały jeszcze w tym roku trafić na nowe indywidualne konta emerytalne członków OFE lub na ich konta w ZUS. Załamanie na rynkach kapitałowych wywołane pandemią koronawirusa sprawiło, że ta decyzja będzie odroczona w czasie.
 
W tym tygodniu w naszych transmisjach na żywo uczestniczyli
 
W tym tygodniu pisaliśmy:

TAGI:

FEDfundusze dłużne korporacyjnehossaOFEpodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę