Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Reforma OFE będzie odłożona w czasie, koszt dla budżetu - 15 mld zł

26.03.2020 | analizy.pl
– Rząd nie rezygnuje z reformy OFE, ale nie wiadomo czy w 2020 roku reforma wejdzie w życie – powiedzieli w trakcie wideokonferencji prezes PFR Paweł Borys i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

– W ustawie przesuwamy wejście w życie, ale nie zawieszamy reformy związanej z OFE – powiedziała Emilewicz. Jak poinformował prezes PFR, na ten moment rząd nie podjął jeszcze decyzji co do terminu reformy.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zdaniem Borysa szacowany wpływ przesunięcia reformy na budżet państwa to kwota 15 mld zł.
 
To jest kwestia podjęcia decyzji o wyborze IKE bądź ZUS-u. Może mieć to wpływ na budżet państwa w kwocie szacowanej ok. 15 mld zł. To jest kwestia części suwaka i braku wpływu z opłaty przekształceniowej. Na ten moment te kwoty zakładane są w budżecie państwa na ten rok, do czasu podjęcia ostatecznych decyzji czy w tym roku ta reforma się wydarzy. Na ten moment rząd nie podjął decyzji. Pewnie będzie to kwestia kwietnia maja, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej i decyzji dotyczących nowelizacji budżetu państwa – powiedział Borys.
 
Zgodnie z projektem ustawy dotyczącej likwidacji OFE, zgromadzone w nich aktywa miały jeszcze w tym roku trafić na nowe indywidualne konta emerytalne członków OFE (po wniesieniu opłaty przekształceniowej) lub na ich konta w ZUS. Załamanie na rynkach kapitałowych wywołane epidemią koronawirusa mocno te plany zrewidowało – to nie jest dobry moment na takie zmiany. Wartość aktywów OFE od kwietnia 2019 roku spadła z ponad 160 mld zł do 112,5 mld zł obecnie. To oznacza mniejsze oszczędności emerytalne, ale także niższe ewentualne przychody z opłaty przekształceniowej. Zamiast zakładanych 19,3 mld zł mogą być nawet o połowę niższe.
 
Niedawno ustawę o likwidacji OFE odrzucił Senat. Obecnie uchwałą Senatu ma się zająć Sejm.

TAGI:

likwidacja OFEOFE

zobacz także

↑ na górę