Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Rynkowe uspokojenie [LIVE]

26.03.2020 | analizy.pl
Zmienność na rynku powinna się zmniejszać. Przed nami jednak jeszcze wiele niewiadomych – mówi Rafał Bogusławski w analizy.pl na żywo


  • Na rynkach lekkie odbicie. Jakie można mieć nadzieje, że zostanie na dłużej?

Inwestorzy ucieszyli się z porozumienia wypracowanego przez republikanów i demokratów w amerykańskim senacie. Dzisiaj na rynkach mamy do czynienia z odreagowaniem. W Indonezji i na Filipinach wzrosty indeksów sięgają 7-9%. Na rynku obligacji widać uspokojenie, dolar słabnie, odreagowały również surowce. Odreagowanie jest naturalne lecz do całkowitego uspokojenia potrzeba jeszcze czasu. Tak gwałtownych ruchów nie widzieliśmy nawet za czasów kryzysu w 2008 roku.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

  • Czy czeka nas dalsze osłabianie się naszej krajowej waluty?

Warto patrzeć nie tylko przez pryzmat danych makroekonomicznych, lecz także psychologii rynku. Jeżeli patrzymy na rynki akcji i skalę spadków, jaka się na nich pojawiła, obecne reagowanie to tylko początek drogi. Postawiłbym na to, że tak gwałtowne spadki już się nie powtórzą, a zmienność zacznie spadać. Polska jest dalej postrzegana jako rynek wschodzący. Historia pokazuje, że w kryzysowych sytuacjach cierpią one dwa razy mocniej. Przy spadku zmienności zarówno na rynku akcji jak i obligacji powinniśmy zaobserwować umacnianie się złotego.

  • Na rynku brakuje fizycznego złota. Czym jest to spowodowane? Jaki ma to wpływ na jego cenę?
Na rynkach finansowych rządzą kontrakty. Spadki cen kontraktów były związane z koniecznością upłynnienia aktywów. Jeżeli popatrzymy na złoto fizyczne, popyt na nie rośnie cały marzec. Dlaczego ludzie kupują złoto? Jest to pewna wartość namacalna, czymś do czego inwestorzy będą uciekali przy problemach wywołanych wiarygodnością systemów walutowych. Wiarygodność systemów walutowych jest podważana przez to, co robią banki centralne. Dodruk pieniądza i bezpośrednie finansowanie deficytów budżetowych wcześniej czy później podniesie inflację i osłabi pieniądz papierowy.

  • Jakie będą kolejne etapy rozprzestrzeniającej się choroby wywołanej koronawirusem w kontekście gospodarczym i rynkowym?

Inwestorzy powoli przyzwyczajają się do obecnej sytuacji. Powstawać będą rożne scenariusze co do przyszłości epidemii i jej skutków gospodarczych. Mimo to, pozostaje jeszcze wiele niepewności, gdyż takiej sytuacji jeszcze nie przerabialiśmy.

TAGI:

Rafał Bogusławski

zobacz także

↑ na górę