Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Każdy kryzys ma swoich zwycięzców [LIVE]

25.03.2020 | analizy.pl
Branże, które zyskają na obecnym kryzysie, znajdują się w sektorze nowych technologii, uważa Bartosz Pawłowski, Chief Investment Officer prywatnej bankowości w mBanku.

 

Spółki technologiczne rosły mocniej niż wszystko inne, teraz spadają wolniej niż wszystkie inne. Po obecnym kryzysie wielu przedsiębiorców może zastanowić się czy nie wprowadzić nowych rozwiązań technologicznych w swojej firmie, takich jak na przykład operacje w chmurze.
 

  • Do tej pory udawało nam się unikać niestandardowych działań przez bank centralny. Czy w związku z zastosowaniem ich przez NBP grozi nam wysoka inflacja?

Globalna recesja, tania ropa, gwałtowny wzrost bezrobocia to jedne z wielu czynników, które ograniczają nam wzrost inflacji. Niska inflacja umożliwia obniżanie stóp procentowych przez niemal wszystkie banki centralne. Dalsze cięcie stóp przez NBP przyczyni się z pewnością do osłabienia złotego, lecz niski kurs naszej waluty wpłynie pozytywnie na naszą gospodarkę. Byłbym daleki od podejścia mówiącego, że wzrost podaży pieniądza wywoła inflację. Podaż pieniądza rośnie już od wielu lat, a inflacja mimo to nie wzrasta.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

  • W czasach kryzysów mówi się o złocie jak o bezpiecznej przystani. Czy jest to dobry okres dla złota?

Na czas kryzysu ostateczną lokatą kapitału są obligacje amerykańskie. Nie licząc wczorajszego dnia złoto w tym roku wychodzi na zero, przy czym obligacje amerykańskie zarobiły kilkanaście procent. Warto próbować „grać” na złocie, lecz nie nadaje się ono do bycia stałym komponentem portfela inwestycyjnego.

  • Donald Trump powiedział, że jest przeciwko zamrażaniu gospodarki. Jednak kraje europejskie i Indie to robią na szeroką skalę.

Trump rzeczywiście do Świąt Wielkanocnych chce otworzyć gospodarkę. W ostatnich dniach pojawiają się różne opinie na temat słuszności zamykania gospodarki. Zamknięcie gospodarki jest rzeczywiście najprostszym rozwiązaniem. Niedawne badanie z Uniwersytetu Oxfordzkiego pokazuje, że wiele osób mogło już przejść zakażenie koronawirusem budując tym samym odporność przeciwko niemu. Problemem z jakim teraz się borykamy jest badanie na obecność wirusa jedynie osób z widocznymi symptomami choroby. Nikt nie pokusił się do tej pory przeprowadzić badania na reprezentatywnej grupie populacji, tak jak ma to miejsce podczas sprawdzania preferencji wyborczych. Daje nam to zły obraz na wskaźniki śmiertelności oraz samych zachorowań.

  • Jak długo Polska jest w stanie wytrzymać w stanie zamknięcia gospodarczego?

Dużo będzie zależało od tego jak ratowanie gospodarki będzie przeprowadzone przez rząd. Jeżeli popełnimy dużo błędów podczas niesienia pomocy, ten okres nie potrwa długo. Jeżeli jednak uda nam się dobrze skoordynować wszystkie działania i będziemy mieli większą wiedzę na temat choroby, jej rozprzestrzeniania się i leczenia, możemy wytrzymać 3 miesiące lub więcej.

zobacz także

↑ na górę