Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Proste inwestowanie w skomplikowanych czasach

24.03.2020 | Olga Sierakowska
Niejednokrotnie spotykamy się z opinią: „nie inwestuję, bo to skomplikowane”. Na rynku jednak istnieją rozwiązania, które znacznie ułatwiają nam życie. Dlaczego fundusze inwestycyjne są opcją dla każdego – wyjaśniamy

Sytuacja na światowych giełdach nie napawa optymizmem. Paniczna wyprzedaż różnych klas aktywów (w tym również tych postrzeganych jako bezpieczne przystanie) odbiła się rykoszetem na portfelach wielu inwestorów i mimo „spektakularnego” tempa spadków, które zaskoczyła zarówno ekspertów, jak i inwestorów, wciąż obserwujemy dużą zmienność na rynkach. Kiedy możemy oczekiwać stabilizacji i dotrzemy do minimów? Trudno to przewidzieć. Jednak historia pokazuje, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a rządy już teraz śpieszą z pomocą, implementując bezprecedensowe rozwiązania. Cofając się również myślą wstecz warto podkreślić, że po każdym kryzysie w końcu znów zaczyna „świecić słońce”, zatem warto być na to przygotowanym. Jak? Na przykład znając możliwości inwestycyjne, jakie dostarcza nam rynek. Dlaczego warto skupić się na funduszach inwestycyjnych? Otóż jest to bardzo prosta forma inwestowania, która nie wymaga od inwestorów specjalistycznej wiedzy.

Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które przemawiają za inwestowaniem w fundusze.
 

  1. Po pierwsze nie trzeba mieć dużych kwot, żeby zacząć inwestować – na początek wystarczy zaledwie 50 zł (od takiej sumy możesz zacząć budowanie zaplecza finansowego np. na platformie inwestycyjnej KupFundusz.pl). Są też fundusze dedykowane bardziej zamożnym inwestorom, niemniej jednak większość rozwiązań dostępnych na rynku to produkty na każdą kieszeń.
  2. Po drugie, lokując swoje środki w fundusze mamy dostęp do różnorodnych strategii i rynków, często "nieosiągalnych" dla inwestora indywidualnego. Dotyczy to nie tylko klas aktywów (np. akcje, obligacje czy surowce), ale również szerokości geograficznych. Dla przykładu możemy inwestować swoje środki, koncentrując się na nieco bardziej „egzotycznych” kierunkach, takich jak rynki azjatyckie, afrykańskie, Bliski Wschód czy uzyskać ekspozycję na złoto czy ropę naftową. Jest to istotne m.in. mając na względzie choć obecnie trudną, to jednak mogącą przerodzić się w okazję inwestycyjną, sytuację. Warto wziąć pod uwagę poziom rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów oraz rozwiązania, które stosują te państwa w walce z koronawirusem, gdyż wpływ epidemii na nie może być zróżnicowany.
  3. Choć powyższy argument wydaje się nieco skomplikowany, to jednak warto pamiętać, że lokując środki w funduszach powierzamy nasze pieniądze specjalistom. Oznacza to, że to oni dbają o to, aby w naszych portfelach znalazły się wartościowe spółki, monitorują również bieżące wydarzenia i pozycjonują nasz portfel w taki sposób, aby realizować założony cel. W naszej gestii leży zatem jedynie wybór funduszu, a to menedżer portfela zajmie się resztą. Naturalnie warto pamiętać, że w funduszach pobierane są opłaty – m.in. za zarządzanie, która w pewnym stopniu jest również wynagrodzeniem za pracę tych osób.

To tylko część aspektów, które świadczą o tym, że niekoniecznie trzeba mieć zasobny portfel czy ekspercką wiedze, aby móc inwestować. Warto się edukować i inwestować nawet bez wychodzenia z domu – możliwości jest wiele. Jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki na rynku to zachęcamy do korzystania np. ze strefy treningowej platformy inwestycyjnej KupFundusz.pl, która ułatwi nam początek naszej inwestycyjnej przygody. Tam znajdziemy również inne przydatne narzędzia, z których warto korzystać. Wystarczy założyć bezpłatne konto i poszerzać swoje inwestycyjne horyzonty.

TAGI:

jak inwestowaćkupfundusz.plregularne oszczędzanie

Popularne


zobacz także

↑ na górę