Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Europejskie PMI nie pozostawiają złudzeń

24.03.2020 | Rafał Bogusławski
Dziś zostały opublikowane wstępne odczyty wskaźników PMI za marzec dla Niemiec, Francji i strefy euro. Indeksy te są wskaźnikami wyprzedzającymi, które prognozują koniunkturę w gospodarce na podstawie ankiet wypełnianych przez przedsiębiorców

Odczyt wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza dobre perspektywy w gospodarce, odczyt poniżej 50 punktów słabnięcie koniunktury.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

PMI

Wskaźniki PMI dla sektora usług w Niemczech, Francji i w strefie euro zanotowały spadki, których jeszcze nigdy w historii nie widzieliśmy. Indeks PMI dla usług w Niemczech spadł do poziomu 34,5 punktów, we Francji do poziomu 29 punktów, a w strefie euro do 28,4 punktów. Nawet w czasie kryzysu w 2009 roku odczyty nie były tak złe.
 
Analitycy nie spodziewali się aż tak głębokich spadków. Dla Niemiec prognoza zakładała spadek z poziomu 52,5 punktów w lutym do 43, dla Francji spadek z poziomu 52,5 do 41, a dla strefy euro z poziomu 52,6 do 39,8. Ankiety pokazują, że sektor usług w tych krajach i w całej strefie euro jest w stanie „zatrzymania akcji serca”.
 
Lepiej prezentują się PMI dla przemysłu. W przypadku Niemiec spadek z poziomu 48 punktów w lutym do 45,6 w marcu, we Francji z 49,8 do 42,9, a w strefie euro z 49,2 do 44,8. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku przemysłu skutki epidemii zobaczymy z pewnym opóźnieniem w stosunku do sektora usług. To oznacza, że wskaźniki te w kwietniu zdecydowanie się pogorszą.
 
Tak słabe dane są sygnałem ostrzegawczym dla rządów, że zwlekanie z programami ratunkowymi może spowodować niekontrolowaną lawinę bankructw. Indeksy PMI wskazują również, że dane makro, które zobaczymy w kwietniu będą bardzo złe. Gwałtowność spadku wskaźników wynika przede wszystkim z faktu, że aktywność gospodarcza w sektorze usług została ograniczona niemal z dnia na dzień i dotknęła większość firm. Nawet w 2009 roku nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że firmy zostały praktycznie pozbawione możliwości prowadzenia działalności. To z jednej strony pokazuje jak ważna jest w tej chwili pomoc ze strony rządów, z drugiej, że zamknięcie gospodarki na więcej niż kilka tygodni będzie miało nieodwracalne skutki.

TAGI:

PMI

zobacz także

↑ na górę