Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Koronawirus wywoła poważną globalną recesję

24.03.2020 | Schroders
Rok 2020 będzie dla gospodarki najgorszym rokiem od lat 30. XX wieku – uważa Keith Wade, główny ekonomista i strateg Schroders

Koronawirus ma znaczący wpływ na globalną działalność gospodarczą. Schroders zrewidował swoje prognozy gospodarcze. Teraz eksperci spodziewają się, że światowa gospodarka skurczy się w tym roku o 3,1%, a następnie wzrośnie o 7,2% w 2021 r.
 
Prognoza zakłada poważną recesję w pierwszej połowie roku, co oznacza, że ​​rok 2020 będzie najgorszym rokiem dla światowej gospodarki od lat 30. XX wieku, nawet po uwzględnieniu jej odbicia w drugiej połowie roku – uważa Keith Wade.
 
Mimo znacznego wsparcia ze strony banków centralnych i rządów, dramatyczny kryzys odzwierciedla efekt zamknięcia dużej części gospodarki w celu ochrony zdrowia obywateli.
 
Skalę spowolnienia gospodarczego można już zobaczyć w najnowszych danych z Chin, w których odnotowano 20% spadek sprzedaży detalicznej i 25% w inwestycjach w środki trwałe w okresie, w którym znaczna część gospodarki była zablokowana.
 
Wskaźniki gospodarcze Schrodersa dotyczące chińskiej gospodarki pokazują, że skurczyła się ona w pierwszym kwartale 2020 roku. Oficjalne dane mogą przedstawić inny obraz tego co się stało, lecz wyniki wskaźników pokazują mimo wszystko to, czego należy oczekiwać.

schroders

 
Na szczęście liczba nowych osób zarażonych koronawirusem w Chinach spadła. Jednak jeśli chodzi o przypadki w Europie i USA znajdujemy się jeszcze na początku krzywej rosnącej.
 
Podstawowe założenie jest takie, że regiony te przechodzą podobny proces blokowania i ograniczania ruchów populacji, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Skutkuje to znaczącym spowolnieniem gospodarczym w drugim kwartale w USA i Europie, przy spadku PKB między 10 a 20% (w ujęciu niezannualizowanym).
 
Takie wyniki rzadko obserwowano w powojennych gospodarkach, w których normalne wahania PKB wynoszą od 1% do 2%.


Decydenci na ratunek?

W swoich prognozach Schroders uwzględnił ostatnie ruchy w polityce pieniężnej i fiskalnej na całym świecie oraz oczekiwania na kolejne działania rządzących. Postrzega je jako siatkę bezpieczeństwa, która amortyzuje gospodarkę i ogranicza szkody spowodowane obecnym kryzysem.
 
Bardzo ważne jest, aby system finansowy nadal zapewniał płynność firmom i gospodarstwom domowym, aby mogły wytrzymać negatywny wpływ załamania gospodarczego na przepływy pieniężne.
 
W przeciwnym razie tymczasowe spowolnienie spowoduje trwałe uszkodzenie podażowej strony gospodarki. Jeśli dojdzie do szerszego załamania działalności gospodarczej, niewiele pozostanie do wsparcia ożywienia gospodarczego.
 
Niższe stopy procentowe są z pewnością mniej ważne niż środki do zapewnienia zaufania dla pożyczkobiorców. Niezwykle istotne jest także zapewnienie płynności na rynku kredytowym oraz dłużnych papierów komercyjnych.
 
Szersze zastosowanie polityki fiskalnej, takiej jak plan Trumpa, aby dać gospodarstwom domowym o niższych i średnich dochodach po 1000 dolarów, byłoby pomocne dla konsumpcji w obliczu nieuchronnego wzrostu bezrobocia.
 
Zarządzający spodziewają się, że środki podjęte w celu ograniczenia infekcji koronawirusem będą skuteczne w Stanach Zjednoczonych i Europie, a wraz z sezonowym spadkiem liczby wirusów podczas północnego lata, gospodarka powinna doświadczyć silnego odbicia, gdy ludzie wrócą do pracy w trzecim kwartale.
 
Bazooka stymulacyjna będzie wtedy w pełni odczuwalna, gdy utrzymają się niskie stopy procentowe, obniżki podatków i zwiększone wydatki rządowe.
 
W 2021 r. eksperci spodziewają się skromnego zaostrzenia polityki pieniężnej na całym świecie w związku z ożywieniem światowej gospodarki.
 

Ryzyko pozostaje: Powroty koronawirusa?

Wielka Brytania zaczęła podążać za resztą Europy, zamykając szkoły i ograniczając ruch. Kosztem jest jednak to, że ryzyko powrotu wirusa jest większe, w związku z czym światowa gospodarka stoi przed perspektywą powrotu do kwarantanny w kolejnych miesiącach.
 
Konsekwencją byłaby wówczas kolejna recesja - podwójne załamanie działalności gospodarczej. Podobny wynik miałby miejsce, gdybyśmy nie zaobserwowali sezonowego spadku wskaźników infekcji.
 

Drugi kryzys strefy euro?

Drugie ryzyko polega na tym, że kryzys ujawnia podstawowe słabości światowej gospodarki.
Gwałtowne spadki aktywności gospodarczej ujawniają słabości, które zobaczyliśmy zbyt wyraźnie po globalnym kryzysie finansowym. W Wielkiej Brytanii wiele słabszych korporacji już zakończyło działalność. Bardziej niepokojący byłby powrót kryzysu w strefie euro, gdzie najbardziej dotknięta gospodarka, Włochy, ma także najbardziej niepewne finanse.
 
Nastąpią znaczne naruszenia deficytów i trudno dostrzec, aby apetyt na środki oszczędnościowe nałożone przez UE po ostatnim kryzysie wzrósł. Recesja będzie poważnym wyzwaniem dla strefy euro, zwłaszcza jeśli będzie się przedłużać.

TAGI:

komentarze zarządzającychrecesja

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

5
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: każdy pretekst dla byków powodem do kupowania akcji?
1
cze
Empty-hex
Investors TFI: obligacje długoterminowe mogą jeszcze zyskać
29
maj
Empty-hex
P.Kuczyński: „Hossa nadziei” nadal jest kontynuowana
28
maj
Empty-hex
Hossa na indeksach, korekta na spółkach technologicznych
27
maj
Empty-hex
Saxo Bank: podzielona Europa - walka o kredyty i dotacje
22
maj
Empty-hex
Okazje się skończyły
Powrót do nowej normalności
P.Kuczyński: majowe bujanie indeksami
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę