Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Odbicie w Azji. Czy Fed pomógł?

24.03.2020 | analizy.pl
Na giełdach mamy solidne odbicie po tym, jak Rezerwa Federalna zadeklarowała nieograniczony program luzowania ilościowego.

 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

–  W ramach swoich uprawnień  EBC jest gotowe zrobić wszystko co jest niezbędne, aby zachować euro – powiedział niegdyś Mario Draghi. Inwestorzy przyjęli tę wiadomość bardzo optymistycznie, podbijając wówczas europejskie akcje i wspólną walutę. Obecne deklaracje Fedu są bardzo podobne do tego co mówił Mario Draghi.
 
Spodziewałem się, że prędzej działania skierowane bezpośrednio do gospodarstw domowych zostaną podjęte przez Bank Japonii, bardziej niż amerykański Fed – mówi Rafał Bogusławski. Zapewnienia rządowe poprawiają nastroje inwestorów, co nie oznacza, że od tej pory wkraczamy na ścieżkę wzrostu. Wnioskowanie na podstawie kilku sesji giełdowych jest na wyrost niepoprawne.
 
W międzyczasie w Stanach Zjednoczonych trwa polityczna walka pomiędzy demokratami i republikanami, którzy mimo zwaśnień muszą podjąć szybkie działania, by ratować zarówno przedsiębiorstwa jak i gospodarstwa domowe przed negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego.
 
Obecny kryzys z pewnością przyniesie ze sobą wzrost bezrobocia. Pod tym względem, Europa znajduje się w dużo lepszej sytuacji niż USA, gdyż prawo w krajach europejskich znacznie bardziej chroni pracowników niż w Stanach Zjednoczonych.
 

Co stanie się ze złotym?

- Jeżeli sytuacja na rynkach światowych zacznie się uspokajać, zloty powinien zyskiwać. Decyzja RPP przyniosła ze sobą tylko więcej paniki. Działania NBP z pewnością będą stabilizować rynek obligacji skarbowych. Dużo zależy od tego, czy kurs dolara zacznie spadać – mówi Bogusławski. Zdaniem eksperta najbliższe 2-3 miesiące będą dla nas środowiskiem deflacyjnym, lecz przy założeniu uspokojenia się pandemii inflacja powinna silnie wzrosnąć w dłuższym terminie. Jednakże, ratowanie gospodarki z kryzysu w większości przypadków tworzy jej podstawy do następnego…

TAGI:

FEDRafał Bogusławski

zobacz także

↑ na górę