Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ile trwa rozliczenie transakcji na funduszach

23.03.2020 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Shutterstock.com
Kryzys na rynkach nie wpłynął istotnie na szybkość realizacji transakcji na funduszach, mówi branża. Warto jednak wiedzieć, że ten proces może trwać nawet do 7 dni i czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Dostaliśmy wiadomość od klienta funduszu, w której pisze, że transakcja zamiany jednostek nie rozliczyła się wtedy, kiedy - jego zdaniem - miała się rozliczyć. Załóżmy, że złożył zlecenie zamiany w ramach jednego parasola subfunduszu obligacji na akcji amerykańskich w dniu „D” przed godziną 9-tą (np. w czwartek, 12 marca).Według statutu tak złożone i opłacone zlecenie powinno być zrealizowane po wycenie z dnia „D+1” (czyli, piątek 13 marca). Ostatecznie, jednostki funduszu akcji amerykańskich zostały zamienione po dacie wyceny obowiązującej w poniedziałek, 16 marca (D+2). Problem polega na tym, że wówczas były znacznie droższe niż w piątek, a więc klient kupił ich znacznie mniej.
 
Kilka osób z branży TFI, z którymi rozmawialiśmy, potwierdziła, że ostatnio zdarzały się takie przypadki i że część z nich jest lub była w procesie reklamacji. Inni jednak deklarują, że realizacja zleceń przebiega bez żadnych zakłóceń. Taki jest też oficjalny komunikat Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Obsługa zleceń realizowana jest obecnie przez agentów transferowych bez zakłóceń. Podobnie jak w innych instytucjach finansowych uruchomione zostały plany ciągłości działania i agenci przeszli w tryb pracy zapewniający utrzymanie takiej ciągłości. Pracownikom zapewniona została możliwość  bezpiecznego, zdalnego dostępu do systemów, co pozwoliło w sposób płynny kontynuować prace. Uruchomione zostały ośrodki zapasowe, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych zagrożeń i ograniczenia możliwości świadczenia niezakłóconej obsługi – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA.

Nie da się jednak ukryć, że dla pracowników zajmujących się rozliczaniem transakcji obecna sytuacja jest trudna – liczba zleceń do obsłużenia jest większa, a do tego dochodzi konieczność przystosowania procesów do pracy zdalnej. Dlatego warto mieć na uwadze ewentualne opóźnienia, jeżeli mamy w planach złapać „dołek” na tak zmiennych rynkach.

Ile trwa rozliczanie transakcji w funduszach

Proces zbycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa uregulowany jest w ustawie o funduszach inwestycyjnych. W art. 90 czytamy, że terminy realizacji reguluje statut, ale nie mogą być one dłuższe niż 7 dni. Te informacje znajdziemy również w prospekcie informacyjnym udostępnianym przez TFI. Co do zasady w większości przypadków do transakcji dochodzi jednak znacznie szybciej, a TFI umieszczają w dokumentach takie sformułowania jak „fundusz dołoży starań, aby odkupienie jednostek uczestnictwa nastąpiło nie później niż...”. Trzeba jednak pamiętać, że to zapis, który nie jest gwarancją.
 
– Tego rodzaju zapis nie jest zobowiązaniem się funduszu do osiągnięcia konkretnego rezultatu – nie można tego odczytywać jako gwarancji dochowania danego terminu. Natomiast jest to zobowiązanie do starannego działania, tj. zapewnienie dochowania wszelkich możliwych aktów staranności, aby doprowadzić do założonego skutku. W tym przypadku – terminu rozliczenia transakcji odkupienia jednostek – mówi mec. Tomasz Drągowski z kancelarii Gessel.
 
Więcej przeczytasz na blogu KupFundusz: Kiedy nastąpi rozliczenie zlecenia? O transakcjach słów kilka oraz w tekście „Zakup – sprzedaż funduszy: ile to trwa i jak to wygląda w praktyce?
 
Przeglądając prospekty informacyjne poszczególnych funduszy, widać, że nie ma jednolitego standardu na rynku jeśli chodzi o zapisy w statutach/prospektach. Owy standard może wyznaczać PKO TFI, które niedawno poinformowało, że wszystkie zlecenia dotyczące jednostek uczestnictwa większości funduszy inwestycyjnych, które dotrą do agenta transferowego przed godziną piętnastą zrealizowane zostaną po wycenie obowiązującej w tym samym dniu. W większości przypadków widzimy jednak, że poprawnie złożone i opłacone zlecenie, które trafi do agenta transferowego w ciągu dnia (najlepiej w pierwszej połowie dnia) zostanie rozliczone z datą wyceny z kolejnego dnia (D+1), a w niektórych TFI z datą o jeden dzień późniejszą (D+2). Ale są również przypadki, gdzie rozliczenie następuje po wycenie D+3 lub D+4 (dotyczy to głównie funduszy typu master–feeder).
 
Czytaj również blog KupFundusz.pl: Kiedy moje zlecenie trafi do realizacji?
 
Wniosek – fundusze inwestycyjne nie są idealnym instrumentem do spekulacji na tak zmiennym rynku. Rozliczenie różni się w zależności od TFI, ważne jest też o której godzinie złożymy i opłacimy zlecenie i o której dystrybutor prześle je do agenta transferowego. Ten proces trwa i w efekcie nie mamy pewności, po jakiej dokładnie wycenie kupimy czy sprzedamy jednostki uczestnictwa. 

TAGI:

jak inwestować

zobacz także

↑ na górę