Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku (2020-03-20)

20.03.2020 | Jan Chojnacki
W kalendarzową wiosnę rynki akcji wchodzą w nieco lepszych nastrojach. Walka z koronawirusem trwa

Zmienność na rynku akcji przez cały tydzień utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie, nie inaczej było w przypadku rynku obligacji. „Indeks strachu” VIX mierzący zmienność na amerykańskim indeksie S&P500 zbliżył się do poziomów szczytu osiągniętego w dołku bessy z 2008 roku. Rosła również rentowność obligacji rządowych. W przypadku włoskich 10-letnich papierów mieliśmy do czynienia ze wzrostem rentowności do poziomu 3%, hiszpańskich do - 1,25%, zaś polskich do 2,2%. Jednak ostatni dzień tygodnia przynosi lekkie uspokojenie - rentowność w większości przypadku nieco spadła. Indeks VIX odsunął się od szczytu o blisko jedną piątą, a indeks WIG20 znalazł się ponad 20% powyżej dołka z 16 marca . Globalne zawirowania wpłynęły również na kursy walut. Obecnie euro w stosunku do złotego notowane jest na poziomie 4,53, dolar 4,21, funt 4,97, a frak szwajcarski 4,30.
 

NBP obniża stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała we wtorek o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej o 0,5 pkt proc. — do poziomu 1%, natomiast stopy lombardowej o 1 pkt proc. — z 2,5% do 1,5%. Jest to pierwsza obniżka stóp procentowych od marca 2015 r, które znajdują się na najniższym poziomie w historii. Ruch skierowany jest ku wsparciu krajowej gospodarki w obliczu konsekwencji pandemii koronawirusa. Oprócz tego bank centralny w ramach pierwszego polskiego programu luzowania ilościowego skupił obligacje z rynku wtórnego o wartości blisko 2,7 mld zł.
 

WIG20 uderza o dołek z kryzysu Lehmana

W poniedziałek polski indeks blue chipów WIG20 spadł do poziomu 1248 pkt, widzianego ostatnio w dołku kryzysu z 2008 roku. Amerykańskie indeksy akcji znalazły się ponad 25% poniżej swoich historycznych szczytów, podobnie jak większość indeksów krajów europejskich.
 

250 tysięcy zainfekowanych

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie w wykładniczym tempie. Obecnie zainfekowanych zostało ponad 250 tysięcy osób, z czego 10 tysięcy nie żyje. Póki co w Polsce liczba zainfekowanych nie przekroczyła 400 osób, lecz w sześciu przypadkach choroba skończyła się śmiercią. Według danych z serwisu Worldometer liczba śmiertelnych przypadków we Włoszech przekroczyła tę odnotowaną w Chinach.
 

Banki centralne spieszą na pomoc

Na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę amerykański bank centralny obniżył główną stopę referencyjną o 1 pkt. proc. do przedziału 0-0,25% i zapowiedział skup aktywów na kwotę co najmniej 700 mld dolarów. Na podobny ruch zdecydował się Europejski Bank Centralny, który ogłosił plan skupu dodatkowych 750 mld euro obligacji po kryzysowym posiedzeniu rady polityki pieniężnej w środę wieczorem.
 

Przesunięcie wdrażania PPK

Prezes PFR potwierdził, że zgodnie z jego sugestią II etap wdrażania Pracowniczych Programów Kapitałowych, którym objęte są firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników, zostanie przesunięty i będzie wdrażany zgodnie z terminami zaplanowanymi dla III etapu reformy. Tym samym termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK w II etapie został przesunięty z 24.04.20 do 27.10.20, a termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK z 11.05.20 do 10.11.20. Terminy III etapu (firmy z 20-50 pracownikami) nie został zmieniony.
 

ALFY 2019 – Nagradzamy zwycięzców

 
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy listę zwycięzców nagrody ALFA dla najlepszych funduszy inwestycyjnych w 2019 roku.
 
W tym tygodniu pisaliśmy:

Oprócz tego w analizy.pl na żywo gościliśmy:
 
Zachęcamy również do śledzenia naszego profilu na Facebooku, na którym pojawiają się nagrania na żywo z ekspertami z dziedziny rynków kapitałowych i nie tylko!

TAGI:

NBPpodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę