Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Konsekwencje pandemii

17.03.2020 | Zolkiewicz & Partners
Istnieje ryzyko, iż koronawirus zostanie z nami na wiele lat, podobnie jak wirus zwykłej grypy.

Z pewnością strach przed koronawirusem zmniejszy przychody w branży turystycznej. W Europie szczególnie mocno odbije się to na dochodach uzyskanych z tej gałęzi gospodarki we Włoszech oraz Francji. Zmniejszony będzie również ruch na lotniskach. Z tego powodu w I Q 2020 należy spodziewać się słabszych wyników linii lotniczych oraz biur podróży. Inwestorzy dyskontują obecne spodziewane, gorsze wyniki spółek z tych sektorów. Zaburzenia w łańcuchach produkcji dotkną przez krótki czas przede wszystkim firmy ze „starej gospodarki” np. firmy motoryzacyjne.
 
Z obecnej małej paniki korzystają spółki, które mogą poprawić swoje finansowe wyniki w przypadku realizacji negatywnego scenariusza rozprzestrzeniania się wirusa. Przykładem są niektóre firmy farmaceutyczne oraz produkujące sprzęt ochronny i dezynfekujący. W przypadku wielu spółek należy sobie postawić pytanie na ile trwała może być poprawa ich wyników i czy na pewno uzasadnia ona podwojenie lub potrojenie się wycen tych firm w ostatnim czasie.
 
W długim terminie ludzie nadal będą się bogacić, więcej podróżować oraz częściej korzystać z oferty linii lotniczych. Z tego powodu dobrze zarządzane spółki z tych branży będą wstanie podwoić swoje zyski w perspektywie kolejnej dekady. Również rozwój firm zgrupowanych w akronimie ABC (AI, Big Data and Cloud) nadal będzie postępował. W przypadku rozsądnie wycenianych, wzrostowych spółek z tego sektora obecne przeceny mogą być dobrą okazją do zakupów dla długoterminowego inwestora.
 
Obecne przeceny pozwalają inwestorom zaktualizować swoje „listy zakupów” o kolejne spółki, których obecna cena stała się znacznie bardziej atrakcyjna niż jeszcze na początku roku.
 
Koronawirus ma znacznie dłuższy od innych patogenów okres bezobjawowej inkubacji. Z tego powodu większość Państw i służb wydawała się nieprzygotowana. Wierzę jednak, iż ludzie w obliczu zagrożenia potrafią działać – i że kolejne kraje obecnie znacznie szybciej podejmą odpowiednie działania po odnotowaniu pierwszych przypadków.
 
Istnieje ryzyko, iż koronawirusa nie uda się opanować – i zostanie on z nami na wiele lat – podobnie jak wirus zwykłej grypy. Scenariusz ten jest dla krajów rozwiniętych mniej straszny niż wielu osobom się wydaje. Śmiertelność u osób poniżej 60 roku życia bez innych chorób jest znikoma. W razie potrzeby w fabrykach oraz miejscach usługowych pracownicy będą pracować w maskach i rękawiczkach i przy zaostrzonym rygorze sanitarnym jednak łańcuchy dostaw w światowej gospodarce zostaną szybko przywrócone. Pomimo licznych obiecujących doniesień – realny termin komercyjnej dostępności szczepionki to kilka lat. Wydaje się, że 5%-20% spadki indeksów giełdowych są wystarczające by zdyskontować nawet najbardziej negatywny scenariusz.

Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ

TAGI:

komentarze zarządzającychkoronawirus

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

27
mar
Empty-hex
Kuczyński: Dołek już został ustanowiony
26
mar
Empty-hex
Obawy dotyczące spadającego popytu na ropę
24
mar
Empty-hex
Koronawirus wywoła poważną globalną recesję
Skarbiec TFI: kryzys szansą dla uważnych inwestorów
23
mar
Empty-hex
Koronawirus a GPW: wynalezienie leku lub szczepionki będzie punktem zwrotnym
20
mar
Empty-hex
Jak nie oszaleć podczas pandemii strachu?
19
mar
Empty-hex
Kolejne gwałtowne spadki cen ropy naftowej
Rynki cyklami się toczą
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę