Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Konsekwencja i systematyczność – pożądane cechy inwestora

17.03.2020 | Olga Sierakowska
Fala wyprzedaży na giełdach, straty na portfelach i minorowe nastroje – to tylko część wydarzeń i emocji, które w ostatnich dniach towarzyszą inwestorom. Jak zatem inwestować, aby ograniczać czarne scenariusze? Podpowiadamy

Obecna sytuacja na giełdach nie napawa optymizmem – pandemia koronawirusa uderzyła w rynki, a rekordowe tempo spadków boleśnie zweryfikowało strategie wielu inwestorów. Dość wspomnieć, że indeks grupujący wszystkie rynki akcji (MSCI AC World) stracił przeszło -27%, a polska giełda (WIG) znalazła się pod kreską nieco ponad -34%, co przemawia do wyobraźni.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Choć sytuacja jest bardzo trudna, to jednak paradoksalnie może być okazją do zakupów, chociażby mając na uwadze fakt, że po raz ostatni tak niskie poziomy wycen na warszawskim parkiecie obserwowaliśmy podczas kryzysu finansowego. Jest to zatem szansa np. dla tych, którzy obawiali się zainwestować, nie chcąc kupić walorów „na górce”, ale również dla tych, którzy chcą powiększyć pozycje po historycznie niskich cenach. Chociaż nie wiadomo jak potoczy się dalsza sytuacja na giełdach, ile czasu potrwa obecny sentyment inwestycyjny, kiedy dotrzemy do dna, to jedno jest pewne – tak niskich poziomów wycen nie widzieliśmy od przeszło 11 lat.

Jak wykorzystać okazję i nie stracić głowy, aby nie pogłębić swoich strat, chęcią szybkiego odrobienia już poniesionych? Słowem klucz jest w tym przypadku systematyczne inwestowanie środków – ta prawidłowość sprawdza się nie tylko teraz, ale co do zasady ma sens zawsze. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy trzy argumenty, które warto mieć na uwadze, przed obraniem strategii inwestycyjnej.

  • Magia procentu składanego – w długim horyzoncie inwestycyjnym (np. 10-letnim) jest ona szczególnie widoczna, gdyż dzięki regularnym wpłatom – bez zwlekania i czekania na odpowiedni moment – nasze środki pracują dłużej, a dodatkowo powiększa się podstawa naliczenia kolejnych odsetek (zainwestowany kapitał zostaje powiększony o to, co zarobiliśmy). W tak długim okresie obecna skala spadków mogłaby być w dużej mierze zrekompensowana m.in. efektem procentu składanego.
  • Badania dowodzą, że za znaczną część zwyżek w długim terminie z reguły odpowiada kilkanaście-kilkadziesiat sesji.Zważywszy, że każdego roku jest ich ok. 250, to poszukując odpowiedniego momentu „wejścia” w inwestycje możemy pozbawić się szansy zrealizowania znacznej części stopy zwrotu. Obecność na rynku – a nie oportunistyczne łapanie dołków – jest zatem bardzo istotne w kontekście wyników z naszych inwestycji.
  • Inwestowanie bez emocji – jeśli regularnie inwestujemy swoje środki emocje odkładamy na bok, dzięki czemu jesteśmy konsekwentni i racjonalni w swoich decyzjach dotyczących naszych finansów. Unikamy zatem panicznych ruchów, które mogą sprawdzić nas na manowce.


Powyższe argumenty to tylko część aspektów, o których warto pamiętać podczas pomnażania naszego kapitału. Ważną kwestią, choć nie bezpośrednio związaną z regularnym oszczędzaniem, jest również dywersyfikacja, czyli dbałość o to, aby portfel był złożony z różnych walorów (grup funduszy), które zachowują się inaczej w zależności od warunków rynkowych. Szczególnie osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z funduszami inwestycyjnymi, a chcą zainwestować m.in. w strategie akcyjne powinny pamiętać, żeby była to tylko część portfela – jego niewielki procent (np. 10%). Częstotliwość wpłat powinna być natomiast uzależniona od indywidualnych preferencji inwestora.

Warto pamiętać również, że nabywając jednostki uczestnictwa za pośrednictwem niektórych platform inwestycyjnych (np. KupFundusz.pl) nie ponosimy opłat manipulacyjnych, co nie jest domeną zakupów jednostek uczestnictwa np. w okienkach bankowych, a przy regularnym dokupywaniu jednostek może mieć kolosalne znaczenie dla inwestycji.

Jeśli zdecydujemy się na fundusze inwestycyjne, to w wyborze konkretnego produktu mogą pomóc intuicyjne narzędzia dostępne na platformie inwestycyjnej KupFundusz.pl. Warto przyjrzeć się np. wskaźnikom efektywności takim jak, np. Ranking KupFundusz. Pomocna może okazać się również porównywarka funduszy, dzięki której w łatwy i szybki sposób zestawimy ich wyniki w różnych horyzontach czasowych.

Olga Sierakowska

TAGI:

jak inwestowaćkupfundusz.plregularne oszczędzanie

zobacz także

↑ na górę