Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (luty 2020)

04.03.2020 | Wojciech Kiermacz, analizy.pl
Luty był jednym z najsłabszych miesięcy dla polskiego rynku akcji w historii.

To efekt niepokojów wywołanych informacjami o szybkim rozprzestrzenianiu się koronawirusa. WIG20 spadł o 14,4%, a indeks szerokiego rynku WIG o przeszło 13,0%. W związku z tym bardzo słabe wyniki odnotowały otwarte fundusze emerytalne (OFE), a ich aktywa zmalały o 15 mld zł.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

aktywa ofe luty


OFE, których portfele w około trzech czwartych złożone są z polskich akcji, bardzo boleśnie odczuły spadki na warszawskiej giełdzie. W przypadku większości z nich jednostka spadła o co najmniej 10%. W związku z tym mocno ucierpiały również wyniki długoterminowe. W horyzoncie 5-letnim tylko MetLife OFE wypracował dodatnią stopę zwrotu. Wszystkie OFE są na plusie w perspektywie 10-letniej (średnio +31,9%).

Wyniki

Ranking OFE

Najlepszy stosunek zysku do ryzyka cechuje obecnie Aviva OFE i Allianz Polska OFE. Zarówno w 12-mies. jak i 36-mies. horyzoncie obydwa OFE uzyskały najwyższą ocenę 5a w Rankingu Analiz Online (tworzonym na podstawie wskaźnika information ratio). Na końcu 12-mies. zestawienia jest OFE PZU „Złota Jesień” i PKO BP Bankowy OFE.

ranking

Aktywa funduszy emerytalnych

W związku z ujemnymi wynikami zarządzania i odpływem netto z tytułu „suwaka”, aktywa OFE spadły o 15 mld zł (-10,3%) do 135,9 mld zł.

Wartość aktywów netto i udział w rynku OFE

TAGI:

OFEwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę