Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynkach (2020-02-21)

21.02.2020 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Shutterstock.com
Franklin przejmuje Legg Masona, koronawirus rozprzestrzenia się poza Chiny, a ceny złota w polskim złotym są na historycznym szczycie

We wtorek Franklin Templeton poinformował, że przejmuje jedną z najstarszych globalnych firm zarządzających aktywami – Legg Mason. To dwie porównywalne wielkością firmy – pierwsza zarządza aktywami na poziomie 688 mld dolarów, a druga 806 mld dolarów. W efekcie połączenia  Franklin umocni swoją pozycję wśród największych asset managerów na świecie. Transakcja opiewa na 4,5 mld dolarów i ma zakończyć się najpóźniej w trzecim kwartale 2020 r. Przedstawiciele Franklina i Legg Masona podkreślają efekty synergii i lepszy balans oferty. To kolejny etap ewolucji, jaką przechodzi rynek zarządzania aktywami. Chodzi głównie o presję na spadek kosztów i w związku z tym coraz większa popularność pasywnych instrumentów takich jak ETF-y sprawiają, że trzeba się dostosować.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Koronawirus panoszy się w Azji

Mijający tydzień znów upływa pod znakiem doniesień o koronawirusie. Bilans na piątek, godz. 15:00 to 76 775 zarażonych, 2 248 ofiar śmiertelnych i 18 858 wyleczonych. Zdecydowana większość to mieszkańcy Chin, ale wirus w ostatnich dniach szybko rozprzestrzenił się w innych krajach. Ponad dwukrotnie do 200 przypadków wzrosła liczba zachorowań w Korei Południowej i trzykrotnie (do prawie setki) w Japonii. Dodatkowo ponad 600 zarażonych osób jest na japońskim wycieczkowcu Diamond Princess objętym kwarantanną. Wiele zakładów produkcyjnych w Chinach wznowiło produkcję, ale gospodarka bynajmniej nie działa na pełnych obrotach. Apple przyznało, że przez zakłócenia w łańcuchach dostaw nie zrealizuje swojej dotychczasowej projekcji zysku w obecnym kwartale.

Ceny złota nie zatrzymują się

Od początku roku złoto podrożało o przeszło +8%, przy czym połowa tego wzrostu przypada na ostatnie pięć dni. Warunki do wzrostu notowań kruszcu są sprzyjające – koronawirus rodzi obawy o globalną koniunkturę, w wielu krajach świata pojawiają się obawy o inflację, a do tego mamy banki centralne, które nieustannie pompują pieniądze do globalnego obiegu. W efekcie, licząc w polskim złotym, uncja złota kosztuje obecnie ok. 6500 zł – to nowy rekord.

Wiadomości z tego tygodnia, które warto przeczytać:

Hosso trwaj, czyli co dziś napędza rynki finansowe?
Obligacje na potrójnym gazie
Aktywa funduszy zagranicznych (grudzień 2019)
Inflacja zjada oszczędności. Realne stopy rekordowo ujemne
Fundusze akcji MiŚS na tle indeksów nie mają się czego wstydzić

TAGI:

ChinyFranklin ResourceskoronawirusLegg Masonpodsumowanie tygodniazłoto

zobacz także

↑ na górę