Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynkach (2020-02-14)

14.02.2020 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Shutterstock.com
Koronawirus, choć wciąż zbiera śmiertelne żniwo, nie przestraszył inwestorów w mijającym tygodniu – rynki akcji rosły. Wyraźnie wzrosła również inflacja w Polsce

Koronawirus to temat numer jeden na globalnych rynkach finansowych. Jeśli chodzi o Chiny, to ponury bilans na piątek godz. 12:00 to prawie 64 tys. zarażonych i 1381 zgonów. Przy czym, w tym tygodniu drastycznie wzrosła liczba przypadków zarażenia. W prowincji Hubei (czyli tam gdzie leży miasto Wuhan, epicentrum choroby) tylko w czwartek zaraportowano wzrost liczby chorych o 45%. To jednak efekt nowej metody diagnozowania koronawirusa, a nie jego gwałtownego rozprzestrzenia. Poza Chinami zdiagnozowano dotychczas nieco ponad 200 przypadków. Poza krajami azjatyckimi, najwięcej w Niemczech (16 przypadków) oraz Australii i Stanach Zjednoczonych (po 15).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Co jednak ciekawe, w tym tygodniu globalne rynki akcji rosły. Nowy rekord poprawił amerykański indeks S&P 500 (po czterech dniach tygodnia wzrost o 1,4% do 3373 pkt.) oraz technologiczny NASDAQ (+2,0%), niemiecki DAX wzrósł z kolei o ok. 2,0%, a brytyjski FTSE 250 o ok. 1% (dane na piątek, godz. 12:00). Z drugiej strony na podobnym poziomie utrzymały się rentowności, a więc i ceny obligacji skarbowych rynków bazowych (Stany Zjednoczone i Niemcy) – zwyczajowe bezpieczne przystanie w razie turbulencji na rynkach. Ceny złota na rynku kontraktów terminowych na przestrzeni tygodnia są tylko nieco wyżej niż na zamknięciu w ubiegły piątek.

Gospodarka chińska sobie poradzi. Pewnie będzie potrzebna pomoc fiskalna ze strony państwa, pewnie Chiński Bank Centralny też pomoże. Natomiast patrząc na skutki długofalowe dla gospodarki chińskiej nie sądzę, że będzie tu jakaś zmiana tempa wzrostu. Oczywiście pierwszy i drugi kwartał może być trochę słabszy, ale gospodarka powinna odzyskać część tego wzrostu w drugiej połowie roku, co będzie sprzyjało rynkom wschodzących i światowym – mówił Rafał Bogusławski z analizy.pl w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.Inflacja w Polsce rośnie …

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu 2020 r. o 4,4% w porównaniu do stycznia 2019 r. – podał GUS. To najwyższe tempo wzrostu inflacji CPI od grudnia 2011 roku.  Za tak szybkim tempem wzrostu cen stoją przede wszystkim styczniowe wzrosty opłat za mieszkanie (energia elektryczna, wywóz śmieci), a także wzrostu cen żywności. Jak wskazuje Łukasz Tarnawa z BOŚ, wskaźnik inflacji w I kw. pozostanie powyżej 4% natomiast powinien w ciągu roku spadać ze względu na efekt bazy i pewne wyhamowanie inflacji bazowej. W II połowie roku CPI powinien obniżyć się w okolice 3% i na koniec roku poniżej tego poziomu.

Czytaj również:
Tajniki inflacji, czyli dlaczego RPP nie reaguje na drożyznę
Nieoczywiste relacje między giełdą a inflacją
Jak pokonać inflację w swoich inwestycjach?

W tym tygodniu na analizy.pl warto przeczytać:

Aktywa funduszy inwestycyjnych (styczeń 2020)
Napływ środków do funduszy inwestycyjnych (styczeń 2020)
Aktywa funduszy PPK przekroczyły 275 mln zł
Tanie surowce mogą być inwestycyjną okazją
Uniqa przejmuje biznes AXY w Polsce

TAGI:

Chinyinflacjapodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę