Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Na które rynki akcji warto zwrócić uwagę?

12.02.2020 | Olga Sierakowska
Wybuch epidemii koronawirusa miał negatywny wpływ na rynki akcji – styczeń zakończył się spadkami na wielu giełdach. Czy jest to szansa do zakupów? Która grupa funduszy może okazać się atrakcyjna – podpowiadamy

Początek roku przyniósł sporo zawirowań na globalnych rynkach akcji. Choć pozytywnych informacji nie brakowało – dla przykładu wstępne porozumienie handlowe między USA a Chinami zostało przelane na papier, a wiele światowych giełd wspięło się wówczas na historyczne szczyty – to jednak w drugiej połowie stycznia sentyment inwestycyjny znacznie pogorszył się na skutek wybuchu epidemii koronawirusa w chińskim miasteczku Wuhan. Zjawisko to z czasem coraz bardziej zyskało na sile – o  ile spadki zachorowań odnotowano głównie na państwach azjatyckich, to jednak pojedyncze przypadki pojawiły się również np. w Europie czy Ameryce Północnej. Te informacje wzbudziły obawy inwestorów, co poskutkowało spadkami na giełdach państw wschodzących, w tym głównie rynków azjatyckich. Negatywny sentyment, choć w mniejszym stopniu, dotknął jednak również rynki rozwinięte. Ilustruje to poniższy wykres.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Obecnie inwestorzy nieco „przyzwyczaili się” do informacji o wybuchu epidemii i niejako ufają, że rząd chiński poradzi sobie z problemem, a wirus powoli zacznie tracić na znaczeniu. Świadczy o tym delikatne odbicie widziane w lutym. Nadal jednak na rynkach wschodzących panują ponure nastroje, co można zaobserwować w wynikach głównych indeksów. Od początku roku indeks MSCI Emerging Markets stracił -2,5%. Na przeciwległym biegunie znalazły się rynki rozwinięte – indeks je grupujący zyskał +2,3%.
 
Jak na razie przewaga rynków rozwiniętych utrzymuje się. Warto zatem przyjrzeć się funduszom z ekspozycją na globalne rynki rozwinięte, które od początku roku dostarczyły najatrakcyjniejszych stóp zwrotu. W poniższej tabeli przedstawiamy TOP10 tych rozwiązań.
 

Na podium – z dwucyfrową stopą zwrotu – uplasował się Skarbiec Spółek Wzrostowych. Zarządzający tym produktem koncentrują się na mega trendach, które odzwierciedlają zmiany zachowań konsumentów. Oznacza to, że poszukują „perełek” m.in. w obszarze nowych technologii. Jak dotąd ta strategia sprawdza się, a fundusz legitymuje się wysoką efektywnością zarządzania zarówno w krótkim (12M), jak i długim (36M) terminie.
 
Drugie miejsce zajął AXA Selective Equity, odnotowując również solidną stopę zwrotu. Zyskał on bowiem +8,8%. Fundusz ten w obecnej „formule” działa od niespełna 4 lat, od tego czasu jego spektrum inwestycyjne jest przesunięte w kierunku spółek europejskich. Warto dodać, że stopy zwrotu z tego produktu w różnych horyzontach inwestycyjnych plasują się w górnej części stawki.
 
Podium zamyka Caspar Globalny, produkt którego polityka inwestycyjna uległa modyfikacji w połowie 2018 r. W portfelu tego produktu znajdziemy relatywnie duży udział walorów amerykańskich, w tym spółek z branży technologicznej. Warto dodać, że jest to relatywnie niewielki fundusz – jego aktywa wynoszą ok. 15,8 mln zł. Niemniej jednak w krótkim terminie efektywność zarządzania nim jest wysoka.
 
Pozostałe fundusze, zaprezentowane w naszym TOP10, również dostarczyły wysokich wyników – przekroczyły nie tylko średnią, ale również indeks globalnych rynków państw rozwiniętych. Warto też wspomnieć, że pierwsze dwa miejsca na podium zajęły produkty, które można nabyć na platformie inwestycyjnej KupFundusz.pl. W całym TOP10 jest aż 7 produktów, w które można zainwestować swoje środki. Pełną ofertę dostępnych na platofmie rozwiązań można znaleźć w Katalogu funduszy.

Choć nie wiadomo na ile przewaga rynków rozwiniętych nad wschodzącymi utrzyma się, to jednak warto obserwować sytuację rynkową i korzystać z szerokiego wachlarza wskaźników oferowanych przez platformę KupFundusz.pl. Pomocne podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych może okazać się autorskie narzędzie jakim jest Ranking KupFundusz.pl. Fundusze najwyżej ocenione legitymują się najwyższymi notami w rankingu. Zachęcamy do zapoznania się z jego metodyką.


 

TAGI:

fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętychjak inwestowaćkupfundusz.plrynki rozwinięterynki wschodzącewyniki funduszy

zobacz także

↑ na górę