Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2020-02-07)

07.02.2020 | Jan Chojnacki
Tydzień upłynął pod znakiem utraty licencji przez Altus TFI, uspokojeniem na rynkach oraz nowych szczytów na amerykańskim rynku akcji

Jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do wszystkiego. Nowe szczyty na amerykańskich indeksach to już chleb powszedni. Podobnie inwestorzy zaczęli się przyzwyczajać do nowej rzeczywistości związanej z epidemią koronowirusa. Analitycy twierdzą, że zagrożenie z jego strony nie dotyczy rynków rozwiniętych, tylko przede wszystkim rynków wschodzących. Wraz z oswojeniem się inwestorów z sytuacją spadła zmienność na rynku akcji. Indeks VIX odzwierciedlający zmienność na indeksie S&P500 spadł w tym tygodniu o 15%. Wzrosła też rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich o 8 p.b. z początku tygodnia do poziomu blisko 1,6%, czyli spadły ich ceny. Z kolei na polskim rynku indeks blue-chipów WIG20 odbił się od lokalnego dołka 2050 pkt, rosnąc od początku tygodnia o ponad 1,7%. Indeks małych i średnich spółek sWIG80 wzrósł również o 1,7%, a mWIG40 1,8%.
 

Chińska giełda otwiera się ponad 8% spadkiem

Shanghai Composite Index spadł po weekendzie o 8,2% w pierwszym dniu po przedłużonej przerwie świątecznej, spowodowanej wybuchem epidemii koronowirusa. Był to największy jednodniowy spadek od sierpnia 2015 roku. Liczba zarażonych koronowirusem wzrosła do 31 tysięcy osób. Chińscy obywatele zaczynają także burzyć się na swój komunistyczny rząd po śmierci znanego lekarza, który został ukarany za to, że ostrzegł społeczeństwo przed wybuchem epidemii wirusa.
 

Altus traci pozwolenie na wykonywanie działalności

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Altus TFI zezwolenie na wykonywanie działalności i nałożyła na towarzystwo kary w łącznej kwocie 7 mln zł. Jak czytamy w komunikacie KNF kary pieniężne zostały nałożone za naruszenia związane z zamkniętymi funduszami wierzytelności, w tym za brak bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu powierzyło zarządzanie portfelami. Oczywiście chodzi o firmę windykacyjną GetBack.
 

Napływy z PPK mają sięgnąć 3 mld zł

Z danych PFR wynika, że poziom aktywów zgromadzonych w PPK na koniec stycznia sięgnął 275,3 mln zł. Instytucja szacuje, że na koniec kwietnia kwota ta podskoczy do 1,1 mld zł. 42% z tego pochodzić będzie z wpłat uczestników PPK, 32% od pracodawców, zaś 26% z dopłat od państwa. Na koniec roku aktywa zgromadzone w PPK mają sięgnąć 3 mld zł. – Nadal zakładam, że po wdrożeniu wszystkich etapów PPK rocznie napływać będzie do nich ponad 10 mld zł – mówi Paweł Borys, prezes PFR.
 

Chiny zmniejszają cła

Chiny oznajmiły, że mogą obniżyć cła na towary importowane z USA o wartości 75 mld dolarów, w ramach wcześniej podpisanej umowy handlowej. Wśród tych informacji światowe indeksy akcji wystrzeliły w górę. Nasdaq znalazł się 1,3% nad historycznym szczytem sprzed dwóch tygodni, S&P500 0,2%, zaś niemiecki DAX w okolicach swojego historycznego szczytu.
 

Pekao chce przejąć mBank

Pekao złożyło Commerzbankowi ofertę na mBank – donosi Reuters, powołując się na nieoficjalne informacje. Gdyby tak się stało, stał by się on największym pod względem aktywów bankiem w Polsce. Notowania Pekao spadły po ujawnieniu tej informacji o 4%. Część konkurentów, poza PKO BP, wycofała się ze względu na obawy o mieszanie się w sprawy polityczne. Cel zwiększenia udziału polskiego kapitału w sektorze finansowym został wprost zapisany w programie wyborczym PiS.


Prywatni inwestorzy uciekają do gotówki

Inwestorzy prywatni wypłacili w tygodniu kończącym się 29 stycznia 6,6 mld dolarów z amerykańskich funduszy akcji, wynika z danych serwisu Refinitiv Lipper. Również w Wielkiej Brytanii widać, że inwestorzy uciekają do gotówki, gdyż według danych platformy funduszowej Interactive Investor od czasu referendum ws. brexitu średnie saldo gotówki na rachunkach inwestycyjnych podwoiło się do £12,548 w styczniu 2020.
 

Wyniki funduszy inwestycyjnych

Na stronie analizy.pl zamieściliśmy zestawienie wyników funduszy inwestycyjnych za styczeń 2020 roku. W pierwszym miesiącu roku na szczególną uwagę zasłużyły fundusze małych i średnich spółek oraz metali szlachetnych.
 

Najlepsze lokaty na rynku

Sprawdziliśmy też, na których lokatach dostępnych przez Internet, można zarobić najwięcej. W zestawieniu prezentujemy wszystkie lokaty dostępne przez Internet dla oprocentowania przekraczającego 2,0% w skali roku.
 
W tym tygodniu pisaliśmy

Zachęcamy również do oglądania codziennych transmisji na żywo z Robertem Stanilewiczem i Rafałem Bogusławskim, w których komentują bieżącą sytuacje na rynkach

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

TAGI:

Altus TFIChinymBankPekao podsumowanie tygodniaPPK

zobacz także

↑ na górę