Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ranking funduszy inwestycyjnych (styczeń 2020)

06.02.2020 | Jan Chojnacki
pobierz plik: pdf
Pod lupę wzięliśmy fundusze małych i średnich spółek, które w styczniu osiągnęły najwyższą ocenę 12-mies.

Na polskiej giełdzie trwa dobry czas dla akcji małych i średnich spółek. Dla chcących skorzystać ze wzrostów za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, sprawdzamy, które z nich dobrze wypadają w naszych rankingach. W styczniowym zestawieniu 9 funduszy polskich akcji małych i średnich spółek otrzymało wysoką ocenę 4a bądź 5a w zestawieniu 12-mies. Po raz pierwszy ocenę w tym horyzoncie otrzymał fundusz Esaliens Małych i Średnich Spółek, i to od razu najwyższą - 5a. Fundusz ten inwestuje w spółki o kapitalizacji nieprzekraczającej 1 mld euro. W 12 miesięcy przyniósł on inwestorom prawie 20% stopę zwrotu.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Ranking funduszy akcji polskich małych i średnich spółek

Najwyższą ocenę w obu horyzontach i zarazem najwyższy Rating Analiz Online ma obecnie Skarbiec Małych i Średnich Spółek. W perspektywie 12 miesięcy osiąga on także najwyższą stopę zwrotu wśród funduszy MŚP. W 2018 roku otrzymał od nas nagrodę Alfa 2018. Fundusz ma relatywnie wysoką alokację w akcjach w porównaniu do reszty grupy, głównie wchodzących w skład indeksów mWIG40 i sWIG80. Warto tu dodać, że fundusz ma relatywnie wysokie opłaty na tle konkurencji.
 
Jedynym funduszem z prezentowanych, który przez okres 12 miesięcy nieprzerwanie otrzymywał wysokie oceny 4a i 5a, jest Investor Top 25 Małych Spółek. Jest to fundusz o dosyć wysokiej zmienności w porównaniu do reszty grupy. W portfelu znajdziemy głównie polskie spółki, ale także mają w nim miejsce podmioty zagraniczne. Jest to inwestycja na każdą kieszeń, gdyż minimalna pierwsza i każda kolejna wpłata wynosi 50 zł.
 
Najwyższą ocenę w horyzoncie rocznym (5a) otrzymał w styczniu także BNP Paribas Małych i Średnich Spółek, który z racji krótkiej działalności nie ma jeszcze oceny za 36 miesięcy. Otrzyma ją w lipcu tego roku. Fundusz zarządza niewielkimi aktywami (3,1 mln pod koniec 2019 roku). Jest za to jednym z najtańszych rozwiązań w grupie, maksymalna opłata za zarządzanie wynosi 0,75%.
 
Najwyższą ocenę w horyzoncie rocznym ma także Aviva Investors Małych Spółek. Fundusz ten po 3 słabszych latach w 2019 wrócił do wysokiej formy, co już widać w rankingu 12-mies. Ocena w horyzoncie 3-letnim wciąż pozostaje na najniższym poziomie (1a), ale jak fundusz utrzyma formę, to i ona powinna ulec podwyższeniu w ciągu kilku miesięcy.

TAGI:

małe i średnie spółkiranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę