Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze funduszu?

05.02.2020 | Olga Sierakowska
W czasach, gdy inflacja „pożera" zyski oferowane na przeciętnej lokacie inwestorzy poszukują alternatywy. Są nią przede wszystkim fundusze inwestycyjne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego produktu – podpowiadamy

Szeroka oferta rodzimych TFI, szum informacyjny oraz szereg skomplikowanych wskaźników – to tylko część trudności, z jakimi muszą zmierzyć się inwestorzy, wybierając fundusz inwestycyjny, który spełni ich oczekiwania. Jest to szczególnie trudne dla osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku funduszy inwestycyjnych. Choć nie ma uniwersalnej ścieżki, jaką inwestorzy powinni podążać – każdy ma indywidualne preferencje – to jednak postaramy się nakreślić najważniejsze kwestie, które mogą okazać się pomocne podczas wyboru konkretnego rozwiązania.  
 
Sprawdź także: Katalog funduszy na platformie KupFundusz.pl 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Rodzaj funduszu
To, jaką grupę produktów wybierzemy, zależy od profilu inwestycyjnego, czyli naszych indywidualnych preferencji m.in. w zakresie apetytu na ryzyko, celu i horyzontu inwestycyjnego czy doświadczenia w zakresie lokowania kapitału. Można go ustalić, wykorzystując  narzędzie „Kreator portfela” dostępne na platformie inwestycyjnej KupFundusz.pl. Dla przykładu, jeśli mamy niewielki apetyt na ryzyko i chcielibyśmy zyskać nieco więcej niż to, co oferuje przeciętna lokata bankowa, to zapewne charakteryzuje nas konserwatywne podejście. W takim przypadku odpowiednie dla nas mogą okazać się rozwiązania dłużne, czyli takie które inwestują głównie w obligacje skarbowe czy korporacyjne. Jeśli jednak chcielibyśmy zyskać nieco więcej, licząc się z możliwością poniesienia okresowych strat, wówczas warto zainteresować się rozwiązaniami z grupy funduszy akcyjnych, szczególnie jeśli myślimy o inwestowaniu w długim terminie.   
 
Stopy zwrotu na tle konkurencji
Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto zapoznać się również z historią wyników wybranych produktów. Choć nie ma gwarancji, że powtórzą się one w przyszłości, to jednak analiza na tle konkurentów czy średniej dla grupy daje pewien obraz tego, jak dany produkt radził sobie na tle rywali. Podczas analizy wyników nie należy ograniczać się tylko do krótkich okresów – długi horyzont inwestycyjny powoli określić, jak produkt sprawdza się w różnych warunkach rynkowych. Pomocna w tym kontekście może okazać się porównywarka funduszy dostępna na KupFundusz.pl, dzięki niej na jednym wykresie zestawimy wyniki różnych rozwiązań.

Wskaźniki efektywności
Wyniki to nie wszystko – ważna jest również ocena efektywności, czyli to jak kształtuje się relacja zysku do ponoszonego ryzyka. Tę zależność obrazuje Ranking Analiz Online – fundusze o najwyżej efektywności posiadają notę 5a, z kolei najniższej 1a. Idąc o krok dalej, oceną nie tylko ilościową, ale również jakościową są Ratingi Analiz Online. Uwzględniają one dodatkowo takie aspekty, jak np. proces inwestycyjny czy portfel. Jest to zatem kompleksowa, wielowymiarowa ocena funduszu z punktu widzenia inwestora indywidualnego. Zagregowaną miarą uwzględniającą zarówno Rankingi, jak i Ratingi jest autorski wskaźnik o nazwie Ranking KupFundusz, który również może stanowić pewne wsparcie podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.
 
Koszty w funduszach
Warto wziąć pod uwagę także koszty. Nie tylko te na wejściu – korzystając z niektórych platform internetowych (np. KupFundusz.pl) można ich uniknąć – ale przede wszystkim te, które stale obciążają aktywa funduszu. Jest to tzw. opłata za zarządzanie. Stanowi ona wynagrodzenie dla towarzystwa za świadczenie profesjonalnych usług w postaci zarządzania naszym kapitałem. Opłaty różnią się w zależności od rodzaju funduszu – co do zasady za zarządzanie produktem, który charakteryzuje się wyższym poziomem ryzyka (np. fundusze akcyjne) zapłacimy więcej niż za te, które oferują ekspozycję na instrumenty dłużne. Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami od 2020 r. maksymalna opłata za zarządzanie wynosi 3%, a docelowo wyniesie 2%. Przy wyborze funduszy należy mieć na uwadze to, aby opłata za zarządzanie była relatywnie niska, gdyż finalnie ma istotny wpływ na nasze inwestycje.
 
Optymalizacja podatkowa
Istotnym elementem, jaki warto wziąć pod uwagę są również kwestie podatkowe. Możemy bowiem zoptymalizować nasze inwestycje, wybierając nie tyle najlepszy naszym zdaniem fundusz, co solidny parasol. Wynika to z faktu, iż przenosząc swoje środki między funduszami z tego samego parasola nie jesteśmy zobligowani do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). Lepiej zatem jest zapłacić podatek „na końcu” niż za każdym razem, dokonując zmian w portfelu.

Aby porównywać fundusze pod wieloma aspektami warto skorzystać z szerokiej gamy narzędzi dostępnych na platformie KupFundusz.pl oraz założyć bezpłatne konto.

 

TAGI:

analiza funduszuanaliza wskaźnikówjak inwestowaćkupfundusz.pl

zobacz także

↑ na górę