Niezły styczeń za nami, teraz przydałaby się korekta na nowojorskiej giełdzie

04.02.2020 | Quercus TFI
Początek roku na rynkach finansowych był udany. Główne indeksy giełdowe rosły w pierwszych tygodniach nowego roku. W drugiej połowie stycznia doszło jednak do korekty spowodowanej obawami o rozszerzanie się koronawirusa.

03.02.2020_SPX_3_lata


Na warszawskiej GPW sytuacja kształtowała się podobnie – udany początek roku i słabsza końcówka stycznia. WIG stracił 2,0%. Z blue chips na wyróżnienie zasługiwały: Dino in plus, PGNiG, PGE, JSW, CCC, PKN in minus. Cały czas lepiej zachowywały się średnie i mniejsze spółki. Dzięki temu sWIG80 ma za sobą udany miesiąc (wzrost o 4,7%). Z najbardziej rosnących walorów warto wskazać m.in. na: Mercator, Medicalgorithmics, Altus TFI.

03.02.2020_SWIG80_3_lata


Obligacje, szczególnie z głównych rynków, mają za sobą bardzo dobry miesiąc. Ceny wzrosły, a rentowności spadły: amerykańskich 10-latek do 1,51%, niemieckich do -0,44%, a polskich do 2,13%.

Na drugim biegunie znalazły się surowce. Ropa potaniała aż o ponad 15%, a miedź o 10%. Inwestorzy obawiają się bowiem, iż koronawirus będzie istotnym czynnikiem wpływającym na spowolnienie rozwoju chińskiej gospodarki, a tym samym na globalną koniunkturę. Złoto zyskało blisko 4% i kosztowało 1.583 dolary za uncję.

Po umocnieniu złotego w IV kwartale 2019 r., nadszedł czas na korektę. Złoty osłabił się do 4,30 do euro, 3,87 do dolara i 4,02 do franka.

Co dalej? Niewątpliwie koronawirus jest nowym czynnikiem ryzyka, który jeszcze kilka tygodni temu nie był brany pod uwagę przez inwestorów na świecie.

 -> W najbliższych miesiącach oczekiwalibyśmy zatem jego negatywnego wpływu na globalną gospodarkę i na notowania akcji na głównych rynkach, w tym amerykańskim, pomimo rekordowej nadpłynności dostarczanej przez banki centralne.
 -> Na warszawskiej GPW nadal oczekujemy relatywnie lepszego zachowania średnich i mniejszych spółek ze względu na ich niską wycenę oraz lepszą relację popytu-podaży po uruchomieniu PPK.

Reasumując, Amerykanom przydałaby się korekta. Ponad 3-miesięczna fala wzrostowa na nowojorskiej giełdzie, spowodowana nadmierną płynnością wywołaną przez banki centralne, prawdopodobnie się skończyła. Teraz na pierwszy plan powinien się wysunąć koronawirus i jego negatywny wpływ na globalną gospodarkę. Natomiast nadal jesteśmy pozytywnie nastawieni do polskich średnich i mniejszych spółek.

Sebastian Buczek, prezes zarządu Quercus TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychQuercus TFISebastian Buczek

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

25
lut
Empty-hex
Złoto i akcje na kolejnych szczytach
24
lut
Empty-hex
Nasdaq mocny, ale pojawiają się silni konkurenci w walce o palmę pierwszeństwa w roku 2020
Emerytura z ZUS może nie wystarczyć
20
lut
Empty-hex
Kolejna odsłona luzowania ilościowego
19
lut
Empty-hex
Rynek akcji rośnie w najlepsze
18
lut
Empty-hex
Napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem z perspektywy rynków wschodzących
Koronawirus nadal wpływa na ceny ropy naftowej
17
lut
Empty-hex
WIG-Games podwaja wartość
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę