Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2020-01-31)

31.01.2020 | Jan Chojnacki
W tygodniu kończącym styczeń Wielka Brytania żegna się z Unią Europejską.

Zjednoczone Królestwo we wspólnocie wytrwało 47 lat i jeden miesiąc. Do końca 2020 roku Wielka Brytania będzie w okresie przejściowym i musi stosować wszystkie regulacje unijne. Dziś na londyńskim Parliament Square zbiorą się tysiące Brytyjczyków aby świętować wyjście ze wspólnoty. Flagi Wielkiej Brytanii zostaną zdjęte z europejskich instytucji w Brukseli i Strasburgu i wstawione do muzeum historii Unii Europejskiej. Od tego momentu ilość członków wspólnoty spada z 28 do 27.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Scenariusze brexitu

Inwestorzy są zaniepokojeni możliwymi konsekwencjami gospodarczymi związanymi z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Z kolei według wiodących funduszy hedgingowych, ceny akcji brytyjskich spółek nie odzwierciedlają przez to swojej rzeczywistej wartości. –W perspektywie 5 lat jestem niezwykle podekscytowany Wielką Brytanią – mówi James Hanbury, zarządzający w firmie Odey Asset Management, której założyciel był jednym ze zwolenników brexitu.
 

Fed nie zmienił stóp

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku, który kolejnej obniżki spodziewa się dopiero w drugiej połowie roku.
 

Wirus opanowuje rynki

Inwestorzy z niepokojem obserwują sytuację w Chinach, w których jest coraz więcej śmiertelnych ofiar koronawirusa. Związana z tym niepewność powoduje spadek apetytu na ryzyko wśród inwestorów, co w efekcie przyczyniło się do wzrostu popytu na bezpieczne aktywa. Do tej pory z powodu zarażenia wirusem zmarło ponad 213 osób, ponad półtora tysiąca jest w stanie krytycznym, ponad 9700 osób jest zainfekowanych.

Nowy fundusz złota

W styczniu 2020 r. fundusz Generali Akcje Daleki Wschód przekształcił się w Generali Złota. Wraz z nazwą zmieniła się polityka inwestycyjna funduszu, który na koniec 2019 r. miał niecałe 7 mln zł aktywów.
 

Lartiq TFI zwróci GetBackowi 40 mln zł

GetBack zawarł ugodę z Lartiq TFI, na mocy której odzyskał 40 mln zł, a kwota ta może wzrosnąć jeszcze o 2 mln zł po spełnieniu warunków przewidzianych w porozumieniu.

Starzejący się Polacy

Według raportu OECD „Pension at a glance” Polska będzie jednym z najszybciej starzejących się krajów OECD, obok Grecji, Korei Południowej czy krajów nadbałtyckich. Do 2060 roku populacja osób w wieku produkcyjnym (20-64 lat) w Polsce spadnie o prawie 40%.
 
W tym tygodniu pisaliśmy:
Zachęcamy także do oglądania codziennych transmisji na żywo z Robertem Stanilewiczem oraz Rafałem Bogusławskim, w których komentują bieżącą sytuację na rynkach

TAGI:

BrexitChinyFEDGetbackLartiq TFIpodsumowanie tygodniazłoto

Popularne


zobacz także

↑ na górę