Najszybciej rosnące TFI w 2019 roku

24.01.2020 | Jan Chojnacki
Nieco ponad połowa z 38 TFI zwiększyła swój majątek pod zarządzaniem w 2019 roku. Pozostałe instytucje borykały się z odpływami środków

W 2019 wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych wzrosła o 10,8 mld zł. W tym najwięcej w Ipopema TFI, której aktywa pod zarządzaniem wzrosły aż o ponad 6 mld zł. Dziś przyjrzymy się jednak głównie tym TFI, które odnotowały największy wzrost procentowy.
 
najszybciej rosnące tfi

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Liderem 2019 roku pod względem powiększenia skali swojej działalności zostało Alior TFI, które wciąż należy do grona najmniejszych TFI. W rok powięszyło wartość zarządzanych środków ponad 3-krotnie do prawie 0,9 mld zł na koniec 2019 roku. TFI chce osiągnąć poziom 1 miliarda złotych aktywów w połowie 2020 roku. Jak wyjaśniał wcześniej członek zarządu towarzystwa Artur Włoch, napływy w 2019 roku były efektem zacieśniania współpracy towarzystwa z Alior Bankiem. Najlepiej sprzedającym się funduszem tego towarzystwa był Alior Oszczędnościowy, który pozyskał ponad 0,6 mld zł nowego kapitału. .

Na drugim miejscu znalazło się BNP Paribas TFI - jedno z najszybciej rozwijających się ostatnio TFI w Polsce. W 2019 roku towarzystwo powiększyło stan aktywów o prawie 1,4 mld zł (wzrost o 76%), w czym pewien udział miało przejęcie funduszy dawnego Raiffeisen TFI (które zmieniło nazwę na Riviera TFI), z aktywami wartymi nieco ponad 0,2 mld zł. Najlepiej sprzedającym się funduszem w całym roku był BNP Paribas Konserwatywnego Oszczędzania, do którego klienci wpłacili netto ponad 733 mln zł. W wywiadzie dla gazety „Parkiet” prezes towarzystwa Jarosław Skorulski zapowiedział, że jeśli chodzi o cele sprzedażowe, TFI nie zamierza zwolnić tempa także w 2020 roku, w tym zamierza aktywnie walczyć na rynku PPK.

Na uwagę zasługuje także Caspar TFI, które w 2019 roku zwiększyło wartość zarządzanych środków o 43%. To głównie zasługa pozyskania ponad 100 mln zł przez jeden z funduszy zamkniętych. Całkowita kwota zgromadzonych aktywów wzrosła o 220 mln zł do 732 mln zł na koniec grudnia 2019 roku.

Na dwóch kolejnych miejscach znalazły się dwa duże bankowe towarzystwa NN Investment Partners TFI i Santander TFI. Pierwsze z nich powiększyło swoje aktywa o ponad 20%, tj. 3 mld zł. Z kolei Santander TFI zwiększył aktywa o ponad 1,8 mld. Oba towarzystwa najlepszą sprzedaż odnotowały na funduszach dłużnych.

Przyjrzyjmy się też dolnej części zestawienia. Największy spadek aktywów odnotowały towarzystwa, które m.in. zamieszane były w aferę związaną z GetBackiem - Altus TFI i Lartiq TFI. Z funduszy zarządzanych przez pierwsze z nich odpłynęło aż ponad 1,8 mld zł, najwięcej spośród wszystkich towarzystw. Drugie 5 października 2019 roku utraciło zezwolenie na wykonywanie działalności związanej z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. W styczniu 2020 roku fundusze tego TFI zostały przejęte przez 4 inne towarzystwa.

Również Skarbiec TFI borykał się ze znacznymi umorzeniami. W 2019 roku towarzystwo utraciło ponad jedną czwartą zgromadzonych pod koniec 2018 aktywów. Ujemne saldo za rok 2019 wyniosło ponad 1,2 mld zł. Największe odpływy dotyczyły funduszu Skarbiec Konserwatywny, który stracił ponad 461 mln zł pod zarządzaniem. W każdym miesiącu 2019 fundusz ten odnotowywał ujemne saldo napływów.

TAGI:

Alior BankCaspar TFISkarbiec TFITFI BNP Paribas Polska

zobacz także

↑ na górę