Dobre nastroje utrzymują się

21.01.2020 | Noble Funds TFI
Dobre nastroje z ostatnich miesięcy ubiegłego roku, w którym główne indeksy zyskały sporo ponad 20%, utrzymują się na początku obecnego.

Wiele indeksów zyskuje po ok. 2% od początku stycznia, a indeks DAX zmaga się obecnie z rekordem ustanowionym również w styczniu, ale 2018 r. 15 stycznia podpisana została pierwsza faza porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami, w ramach którego Chińczycy mają zwiększyć import z USA względem poziomów z 2017 r., a Amerykanie redukują stawki celne na części towarów. Jednocześnie z USA i Chin napływają w miarę pozytywne dane makro, co też podtrzymuje lepsze nastroje. Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie tylko na chwilę była w stanie je popsuć.

Sprawdź wyniki funduszy akcji polskich małych i średnich spółek

Sprawdź wyniki funduszy papierów dłużnych polskich długoterminowych

Na polskiej giełdzie nadal wyróżniają się małe i średnie spółki. Rozpoczęty w IV kwartale ruch wzrostowy został jeszcze wzmocniony w styczniu, w którym indeksy sWIG80 oraz mWIG40 zyskują ponad 4%.

Rynek obligacji

 
Globalny rynek obligacji kontynuuje lekki trend wzrostowy rentowności rozpoczęty pół roku temu. Brak pogarszania się głównych danych makroekonomicznych oraz przede wszystkim podpisanie porozumienia handlowego USA-Chiny sprzyjają bardziej ryzykownym aktywom, generując podaż na rynku obligacji. Skala ruchu jest jednak nadal niewielka, jako że główne banki centralne nie widzą na razie możliwości powrotu do podwyżek stóp procentowych. Na tym tle odróżnia się jednak Polska, gdzie dość zaskakujący odczyt inflacji za grudzień spowodował wyraźną przecenę oraz wzrosty rentowności obligacji do poziomów nieobserwowanych od wielu miesięcy. Rentowność pięcioletnich obligacji wzrosła do ponad 2%, czyli tam, gdzie jeszcze miesiąc temu znajdowały się papiery 10-letnie. Z kolei obligacje 10-letnie osiągnęły poziom 2,32%. Na rynkach bazowych zdecydowanie spokojniej, amerykański benchmark na poziomie 1,85%, zaś obligacje niemieckie na poziomie -0,21%.
 

Nasze przewidywania

 

Rynek akcji

 
  • Na głównych indeksach światowych utrzymuje się bardzo solidne momentum;
 
  • Uważamy, że pewne schłodzenie rynków byłoby wskazane, ale też nie oczekujemy większej korekty;
 
  • Początek roku kolejny raz pozytywnie wygląda na polskich spółkach MiŚS, jednak nie zawsze ten korzystny trend utrzymywał się w dalszej części roku. Dlatego z pewną ostrożnością podchodzimy do niego;
 
  • Na cały rok jesteśmy dość pozytywni, jeśli chodzi o globalne rynki. Ciągle wprawdzie widzimy zwiększone ryzyko wystąpienia recesji pod
 
  • koniec roku, ale jednak większe szanse przykładamy do kontynuacji globalnej ekspansji. Ostatnie dane wspierają ten scenariusz;
 
  • Ostrożniej podchodzimy do GPW. Zwracamy jednak uwagę, że na rynkach wschodzących nieraz obserwowaliśmy sytuacje, kiedy najsłabsze indeksy roku poprzedniego okazywały się najlepsze w roku kolejnym. I odwrotnie. A przypominamy, że GPW należała w 2019 r. do grupy najsłabszych giełd.

Rynek obligacji

 
  • Nasze ostrożne podejście do rynku obligacji poprzez zmniejszone duration portfeli oraz unikanie obligacji o długim terminie zapadalności, utrzymywane w ostatnich tygodniach, sprawdziło się i w dużym stopniu udało nam się uniknąć istotnej części rynkowej przeceny. Naszym zdaniem obecne poziomy rentowności stają się już jednak coraz bardziej atrakcyjne, jako że nie wierzymy w podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz oczekujemy uspokojenia się inflacji w kraju w drugiej połowie roku;
 
  • W konsekwencji fundusze dłużne systematycznie akumulują duration, co może w krótkim terminie podnieść zmienność funduszy, ale naszym zdaniem w średnim terminie powinno pozwolić na pełną partycypację w stopniowym opadaniu rentowności (wzroście cen) po szczycie inflacji w 1 kwartale.
 
  • Na rynkach bazowych z kolei rentowności obligacji niemieckich wydają się być już coraz bliżej lokalnych oporów, które bez wzrostu inflacji ciężko będzie obecnie pokonać.

Ryszard Miodoński, dyrektor ds. strategii akcyjnych,
Mikołaj Raczyński, dyrektor działu zarządzania funduszami

TAGI:

komentarze zarządzającychNoble Funds TFI

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

19
lut
Empty-hex
Rynek akcji rośnie w najlepsze
18
lut
Empty-hex
Napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem z perspektywy rynków wschodzących
Koronawirus nadal wpływa na ceny ropy naftowej
17
lut
Empty-hex
WIG-Games podwaja wartość
10
lut
Empty-hex
Wirus z Wuhan miesza na rynkach
Wirus na rynkach
Oddzielenie nastrojów od faktów
Koronawirus – wątek którym żyją rynki finansowe
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę