Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2020-01-17)

17.01.2020 | Jan Chojnacki
Amerykańskie indeksy na nowych szczytach, a inwestorzy w Polsce żyją przeceną akcji CD Projekt

W piątek inwestorzy zostali zaskoczeni informacją o przesunięciu premiery gry „Cyberpunk 2077”. Akcje produkującej ją spółki CD Projekt otworzyły się z 10% przeceną. Reszta spółek z indeksu WIG20 znajduje się lekko poniżej lub powyżej poziomu ceny otwarcia, przy czym większość spółek świeci na zielono.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Optymizm nie upuszcza amerykańskich inwestorów akcyjnych. Indeks Dow Jones przebił poziom 29000 pkt (+2,6% od początku roku), S&P 500 3300 pkt (+2,6%), Nasdaq 9300 pkt (+4,29%). Indeksy w Europie także doświadczają wzrostów, niemiecki DAX znajduje się na poziomie swojego historycznego szczytu ponad 13500 pkt., podobnie jak francuski CAC (ponad 6000 pkt) i nawet brytyjski FSTE 100, zdaje się nie być przerażony widmem zbliżającego się pod koniec miesiąca brexitu, bo również  notowany jest na poziomach historycznego oporu 7600 pkt.
 

Chiny przestają być uznawane za manipulatora walutowego

Departament Skarbu USA oficjalnie przestał nazywać Chiny „manipulatorem walutowym” na dwa dni przed rozpoczęciem negocjacji pomiędzy Pekinem a Washingtonem dotyczących pierwszej fazy porozumienia pomiędzy dwoma państwami.
 

Trump podpisał umowę handlową z Chinami

Amerykański prezydent, Donald Trump, podpisał w środę porozumienie handlowe z Chińskimi przedstawicielami rządu, dotyczące zmniejszenia kwoty ceł na towary importowane z obu państw. Według ustaleń cła na towary z Chin zostały zmniejszone o połowę (120 mld dolarów), w zamian za obietnicę Chin związaną z kontrolą przestrzegania praw własności intelektualnej oraz zakupie amerykańskich dóbr i usług o łącznej wartości 200 mld dolarów w przeciągu dwóch następnych lat.
 

Popyt na obligacje oszczędnościowe rośnie

Indywidualni inwestorzy nabyli w grudniu obligacje skarbowe o wartości ponad 1,6 mld zł. W całym 2019 roku ich sprzedaż wyniosła 17,3 mld zł. Największą popularnością cieszyły się obligacje 4-letnie, na zakup których nabywcy przeznaczyli prawie 6,2 mld zł (85% więcej niż rok wcześniej)
 

Fundusze pozyskują kapitał

W grudniu ubiegłego roku fundusze zyskały aż 3,5 mld zł nowych aktywów. Suma zgromadzonych w nich środków wynosi obecnie ponad 268 mld zł. Zyskiwały wszystkie grupy funduszy z wyjątkiem absolutnej stopy zwrotu (spadek aktywów netto o 2%).
 

Prognozy Investors TFI na 2020

Wiele wskazuje na to, że wzrosty cen akcji będą przewyższać zyski z obligacji – uważa Jarosław Niedzielewski z Investors TFI. Zapowiada się dobry rok dla rynków wschodzących, w tym polskich MiS-iów. Jego zdaniem dotychczasowa reakcja rynków dotycząca pobudzenia gospodarczego jest nieco przesadzona i jeśli gospodarka nie wykaże poprawy w realnych danych do końca lutego, mogą pojawić się rozczarowania, a przełom lutego i marca może przynieść korektę rynków akcji .
W tym tygodniu pisaliśmy
Zachęcamy również do oglądania transmisji na żywo z Robertem Stanilewiczem i Rafałem Bogusławskim na FacebookuTAGI:

Donald Trumppodsumowanie tygodnia

zobacz także

↑ na górę