Napływ środków do funduszy inwestycyjnych (grudzień 2019)

15.01.2020 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Grudzień był trzecim z rzędu miesiącem z przewagą wpłat nad wypłatami. Fundusze inwestycyjne pozyskały łącznie +0,3 mld zł. Cały rok zamknął się +1,6 mld zł na plusie

Saldo

Podobnie jak w poprzednich miesiącach najwięcej nowych środków pozyskał tegoroczny lider sprzedaży, czyli fundusze dłużne. Skala napływu była jednak o połowę niższa niż w dwóch poprzednich bardzo dobrych miesiącach i wyniosła +0,6 mld zł. Utrzymały się wpłaty do funduszy polskich papierów dłużnych o uniwersalnej strategii (obejmującej wiele dawnych funduszy gotówkowych), do których klienci wpłacili prawie +0,5 mld zł. Ostatni miesiąc roku był także udany dla funduszy obligacji korporacyjnych, do których klienci wpłacili ponad 85 mln zł netto. Natomiast w porównaniu do porzednich miesięcy wyraźnie spadło zainteresowanie funduszami inwestującymi w papiery o dlugim terminie do wykupu (zarówno skarbowych jak i uniwersalnych). W grudniu klienci wpłacili do nich nieco ponad +0,1 mld zł, podczas gdy np. w listopadzie było to +0,6 mld zł.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Saldo

Dodatni bilans sprzedaży odnotowały także fundusze mieszane, które pozyskały ponad +0,2 mld zł. Klienci wpłacali środki głównie do funduszy tworzonych na potrzeby programów emerytalnych. Grudzień był także pierwszym miesiącem, w którym miały miejsce masowe wpłaty do funduszy utworzonych pod PPK. Ich aktywa przekroczyły już 60 mln zł. Pozostałe segmenty zakończyły grudzień pod kreską.

Pewną poprawę widać w segmencie funduszy akcyjnych. Choć bilans sprzedaży po raz 22. z rzędu był ujemny, to zdecydowały o tym jedynie odpływy z funduszy akcji zagranicznych. Fundusze akcji polskich zakończyły miesiąc z dodatnim bilansem sprzedaży i to najwyższym od lutego 2017 roku (ponad +80 mln zł). Klienci wybierali zarówno fundusze o uniwersalnej strategii, jak i małych i średnich spółek, a także lewarowane.
 
Saldo

 
Liderem sprzedaży w grudniu zostało Pekao TFI, które pozyskało +0,2 mld zł nowego kapitału (głównie do Pekao Konserwatywny Plus). Niewiele mniej trafiło do funduszy TFI PZU (gdzie najwięcej pozyskał PZU Obligacji Krótkoterminowych). W pierwszej trójce znalazło się także Santander TFI, które króluje w segmencie funduszy obligacji korporacyjnych.

Saldo

Bilans sprzedaży za cały 2019 rok zamknął się w kwocie +1,6 mld zł.

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę