Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2020-01-08)

10.01.2020 | Jan Chojnacki
Mijający tydzień na rynku funduszy był krótszy ze względu na święto Trzech Króli. Inwestorzy ignorują negatywne informacje, kieruje nimi silny optymizm.

Pod koniec poprzedniego tygodnia inwestorzy zareagowali na śmierć gen. Kassima Sulejmaniego, zabitego podczas ataku drona na zlecenia amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Na rozpoczęciu sesji azjatyckiej w piątek ceny złota oraz ropy naftowej doznały gwałtownych wzrostów. Złoto osiągnęło poziom 1610 dolarów za uncję, zaś ropa naftowa wzbiła się ponad 64 dolary za baryłkę. Od początku tego tygodnia dochodziło do stopniowej korekty cen i uspokojenia inwestorów. Obecnie cena złota znajduje się 60 dolarów poniżej szczytu, z kolei ropa spadła poniżej 60 dolarów za baryłkę. Rynki akcji na świecie ignorują negatywne informacje, nie okazując oznak napięcia i znajdują się blisko swoich historycznych szczytów.
 

Konflikt z Iranem

Po zabiciu gen. Sulejmaniego w Iraku panuje żałoba, a sami obywatele są wściekli na amerykańskiego prezydenta. W poniedziałek doszło do ataku rakietowego ze strony Iranu na amerykańskie bazy stacjonujące w Iraku. W czwartek prezydent Trump oznajmił, że nie ma zamiaru wchodzić z Iranem w dalsze działania wojenne, po tym, jak amerykańskim oddziałom udało się odeprzeć atak rakietowy, a żadnemu ze stacjonujących tam żołnierzy nie stała się krzywda.
 

Wysoka inflacja

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w grudniu o 3,4% rok do roku, najbardziej od października 2012 r., z 2,6% w listopadzie – obliczył wstępnie GUS. Tak dużej jego zwyżki w tym okresie urząd nie odnotował co najmniej od 2000 r. Większość dostępnych lokat i kont oszczędnościowych nie osiąga dodatniej realnej stopy zwrotu, przez co coraz ciężej o ochronę wartości swoich pieniędzy.
 

RPP utrzymuje stopy na niezmienionym poziomie

Silny wzrost inflacji, który rozpoczął się w grudniu, będzie przejściowy. W kolejnych kwartałach będzie ona wracała do celu NBP na poziomie 2,5% – oceniła w środowym komunikacie Rada Polityki Pieniężnej. Rada zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów na pierwszym w 2020 r. posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
 

Fundusze dłużne na świecie z dużymi napływami na początku roku

Inwestorzy na całym świecie wpompowali do funduszy dłużnych rekordową ilość pieniędzy w pierwszym tygodniu stycznia, po tym jak strach przed wybuchem wojny przekonał ich do ulokowania środków w bezpieczne aktywa. Według danych EPFR Global fundusze powiernicze i ETFy o stałym dochodzie pozyskały od 1 do 8 stycznia 23,2 mld dolarów. Jest to najwyższy odczyt mierzony od 2001 roku.
 
W tym tygodniu pisaliśmy
Zachęcamy również do oglądania codziennych porannych transmisji na żywo z Robertem Stanilewiczem i Rafałem Bogusławskim.

TAGI:

inflacjaIranpodsumowanie tygodniaRPPzłoto

zobacz także

↑ na górę