Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2020-01-03)

03.01.2020 | Anna Zalewska
Początek roku to czas podsumowań oraz prognozowania najbliższych miesięcy. To także moment rozpoczęcia drugiej tury PPK

Nowy rok rozpoczął się z przytupem. W pierwszym dniu roboczym większość giełd zanotowała zwyżki, rentowności na rynku obligacji spadły, rosły także ceny złota. Nawet WIG20 zyskał w jeden dzień +2,3%, atakując poziom 2200 pkt. Te dobre wiadomości płynące z rynków zostały jednak przerwane gwałtownym wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie. Stany Zjednoczone w nocy z czwartku na piątek przeprowadziły w Bagdadzie atak, w którym zginął generał Kassem Sulejmani - dowódca irańskich jednostek specjalnych Al-Kuds, jeden z najpotężniejszych ludzi w Iranie. Wywołało to ogromne napięcie na linii Iran-USA, a także rozlanie się globanego risk offu.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

 

Podsumowanie 2019

W piątek opublikowaliśmy pierwszy z tekstów podsumowujących 2019 rok na rynku funduszy inwestycyjnych. Na pierwszy ogień wzięliśmy wyniki funduszy. Klienci mają powody do zadowolenia. Dawno nie było tak dobrego roku na rynkach kapitałowych, szczególnie na rynkach akcji. Stawiając na Europę, Stany Zjednoczone lub metale szlachetne, można było zarobić średnio +25%.

Prognozy na 2020 rok

W tekście W co inwestować w 2020 roku? zebraliśmy prognozy kilku instytucji zagranicznych na ten rok. Akcje rynków wschodzących, dług high yield i obligacje skarbowe Stanów Zjednoczonych. To kilka typów inwestycyjnych na 2020 rok globalnych firm zarządzających aktywami. Tymczasem polscy eksperci stawią na mocny początek 2020 roku na warszawskiej giełdzie. Większość uczestników Ligi Ekspertów spodziewa się dobrej koniunktury na polskim rynku akcji w styczniu. Wartość zbiorczego barometru, na podstawie ocen wszystkich 13 uczestników wynosi 0,54 pkt. – najwyżej od stycznia 2018 roku.

Start drugiej tury PPK

Z początkiem roku ruszyła druga tura PPK. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników muszą zdecydować o wyborze podmiotu, któremu powierzą swoje wpłaty. W tekście "Kryteria wyboru instytucji zarządzającej PPK" podpowiadamy, jak wybrać instytucję zarządzającą i na co zwrócić uwagę, a co nie ma znaczenia. Sprawdziliśmy też pierwsze wyniki funduszy zdefiniowanej daty utworzonych na potrzeby PPK. Kilka z nich zaskoczyło wysokimi wynikami. Sprawdziliśmy, z czego wynikają i czy można liczyć na powtórkę oraz wyjaśniamy ogólne zasady tych funduszy. 

Polecamy też teksty:

TAGI:

podsumowanie tygodniaPPKrynek akcji

zobacz także

↑ na górę